Magyarország történetének legsúlyosabb hajókatasztrófája következett be 2019. május 29-én. A Viking Sigyn luxushajó 7 másodperc alatt hullámsírba küldte a Hableányt, 28 ember vesztette életét, köztük a sétahajó matróza és kapitánya is.
Majd’ három hónappal a dél-koreai turistákat szállító Hableány tragédiája után még rengeteg a kérdés, és vélhetően még hosszas vizsgálatok előzik meg, míg a hatóságok egyértelműen meg tudják nevezni a felelősöket. Ami bizonyos: a szörnyű tragédia családok sokaságát roppantotta meg, és az áldozatokat az egész ország gyászolta.
Balesetben vesztette életét
Egy szülő eltemetésénél talán csak a gyermek elvesztése lehet nehezebb. Lombos László, a Hableány kapitányának édesanyja kétszer is átélte ezt a mérhetetlen fájdalmat. Szeretett fia halála előtt a lányát is el kellett gyászolnia. László lánytestvére korábban közúti balesetben vesztette életét, és májusban sajnálatos módon Lászlót is egy baleset vette el szeretteitől.
Édesanyjuk a hajós búcsúztatón csak annyit tudott könnyei között mondani: „Adják ide a fiam! Hadd temessem el őt is!” A Bors úgy tudja, hogy a hajós megemlékezés után a kapitányt húga mellé helyezték végső nyugalomra.
Lombos Lászlónak gyerekkori álma vált valóra, amikor a Dunán vezethette hajóját. Tapasztalt hajóskapitány volt, emberei tisztelettel hajtották végre utasításait. 58 évesen indult utolsó útjára.
Szülinapját ünnepelte János
Pethő János, a Hableány matróza a baleset előtti napon ünnepelte 53. születésnapját. Korábban katonaként szolgált, majd amikor váltania kellett, egyértelműen a víz szeretete vonzotta, így a hajózás mellett döntött. Maga is a kormány mögé szeretett volna állni, már csak a szükséges idő leteltét várta hozzá. Precíz, higgadt, újító szellemű volt, ezért is kapta meg 2018-ban a cégcsoport „Minőség díját”.
• 2019. május 29-én este 21.05 perckor a Viking Sigyn luxushajó maga alá gyűrte a Hableány sétahajót, rajta a 33 fős dél-koreai turistacsoportot és a kétfős magyar legénységet. Mindössze hét másodperc alatt a Duna fenekére süllyedt a turistahajó, az ütközést csak heten élték túl, aznap éjszaka hét áldozat holttestét találták meg a vízben.
• Másnap a Viking Sigyn ukrán származású kapitányát meggyanúsították és június 1-jén elrendelték előzetes letartóztatását. Egyben 15 millió forintos óvadékot állapítottak meg. Miután kifizették az összeget, szabadlábon védekezhetett nyomkövetővel a lábán, nem hagyhatta el Budapest területét.
• Június 5-én megérkezett Újpestre a roncs kiemeléséhez szükséges Clark Ádám emelődaru, másnap már a baleset helyszínét térképezte fel a monstrum.
• Június 6-án a Szabadság híd közelében megtalálták Pethő János, a magyar matróz holttestét a Dunában.
• Június 10-én újra Magyarországon szeli a hullámokat a Sigyn, Visegrádon kötött ki, ahol a rendőrség egy második szemlézést tartott a luxushajón.
• Június 11-én reggel hat órakor kezdték a Hableány roncsának kiemelését, több mint hat órán át tartott a művelet. A kapitányi hídba beszorulva találtak rá a búvárok Lombos Lászlóra, a magyar kapitányra. Ekkor már 24 áldozatot találtak meg a hatóságok, a következő napokban még hármat, így összesen 27 holttestet hoztak fel a Dunából, egynek azóta sincs nyoma.
• Június 28-án Polt Péter legfőbb főügyész jogorvoslati indítványt nyújtott be a Kúria felé, hogy vizsgálja meg a büntetőeljárás törvényszerűségét Jurij C.-vel szemben.
• Július 29-én a Kúria megtartotta nyilvános ülését, ahol jogszerűtlennek nyilvánította, hogy 28 ember haláláért 15 milliós óvadékkal szabadlábon védekezhet az ukrán kapitány. Még aznap délután 5 óra előtt nem sokkal az ügyészség beadta indítványát a kapitány letartóztatása érdekében.
• Július 31-én a bíróság elrendelte Jurij C. letartóztatását, újabb óvadékot nem szabtak ki.