A 15 éves magyar fiúk majdnem fele legalább kétszer már lerészegedett, és ezzel hazánk Európában szégyenletes listavezető. A tinilányok sem sokkal jobbak.
Forrás: Thinkstock
Elképesztő statisztika verte ki a biztosítékot a briteknél: a 15 évesek nagy része már volt legalább kétszer részeg életében, ráadásul a brit csajok fel is zárkóztak a srácokhoz. De nincs miért büszkének lenniük a magyaroknak sem. Bár a lányoknál a britek vitték a prímet, összességében a dobogó első fokára húzták fel a fiúk Magyarországot. Ez azt jelenti, hogy a 15 éves fiúknak majdnem fele volt már kétszer vagy többször részeg életében.
1. Magyarország 41,2%
2. Litvánia 40,6%
3. Horvátország 39,9%
4. Dánia 39,0%
5. Szlovénia 32,6%
6. Skócia 32,4%
Ők a legsúlyosabb ivók
A kutatásban részt vett harminchat ország többségének tinédzserei legalább kétszer voltak már ittasak 15 éves korukban, de a dán, walesi, magyar, skót, litván lányok 30 százaléka gyakrabban is részeg. Bár 12 év alatt egyre kevesebb a brit lányok száma, akik 15 évesen isznak, még mindig ők a „legsúlyosabb ivók”. 2002-ben az angol lányok 54,7 százaléka már legalább kétszer részeg volt, de 2014-ben is szomorú volt a statisztika, 30,9 százalékuk mondhatta el magáról ugyanezt. A miértekre a kutatók szerint ismét az internet és a közösségi média adja meg a választ. Bár már korán elkezdik a virtuális életet, ez szorongást is kelt bennük. Sőt egyre jobban nyomulnak az alkoholos reklámokkal a különböző oldalakon a gyártók, amikkel kifejezetten a lányokat célozzák meg.
1. Dánia 37,6%
2. Wales 33,6%
3. Magyarország 33,5%
4. Skócia 32,9% 5.
Litvánia 32,7%
6. Anglia 30,9%
Nemi betegség és brutális erőszak
A serdülőkorban történő ivás hatással van a pszichológiai, szociális és fizikai egészségre. Az alkohol fontos kockázati tényező a baleseteknél, öngyilkossági kísérletekben és más anyagok alkalmazása miatt, de összefüggésbe hozható a nem kívánt terhességgel, a nemi úton terjedő betegségekkel, a rossz mentális állapottal és az erőszakkal is.
– Még mindig ott tartunk, hogy ez egyfajta vagánysági fokmérő, ami rendkívül aggasztó. Hosszabb távon különböző függőségekhez vezethet, akár drogproblémákhoz is. De míg a droggal szemben teljesen elutasító a társadalom, addig jobban eltűri a nagymértékű ivást – mondta a Borsnak Hazag Anikó. A pszichológus szerint mindenképpen tudatosítani kellene a fiatalokban azt, hogy ez nem vagányság, hanem önsorsrontás. Később pedig egyenes út vezet ahhoz, hogy ez kívülről is látszódjon. Azokon a tiniken, akik ilyen korán kezdik, már pár év alatt is meglátszik – arcukon, bőrükön –, mentális képességeiken is nyomot hagy az alkohol.
Hol marad a gyermekkor?
Persze az igazán nagy „ivászatokat” fiatal korban művelik legtöbbet az emberek, de a szakember szerint a szülőknek ez szégyen is, ahogy arról is el kell gondolkodni, vajon van-e egyáltalán gyermekkoruk ezeknek a fiataloknak. Az a kérdés, hogy vajon mit kezdünk a jövőben ezekkel a szomorú tényekkel.