A vírushelyzetben a kijárási korlátozások miatt sokan letették az autójukat, és most, hogy már vidéken feloldották, és talán a közeljövőben Budapesten és Pest megyében is enyhítenek, egyre többen ülnek vissza az autójukba.
Forrás: Shutterstock
Az újraindulás előtt, főleg, ha az több hónap is volt, érdemes már most gondoskodnunk arról, hogy az autó készen álljon, amikor az élet visszatér a normál kerékvágásba. Az alábbiakban négy olyan ajánlást részletezünk, amely segít az autónak, hogy mozgásba lendüljön, amikor arra a világ többi része is készen áll majd.
A folyadékszintek
A motorolaj és a hűtőfolyadék szintjét ellenőrizni kell a motor indítása előtt! Indítás után néhány percig járatni kell a motort, még mielőtt elindulna. Ez lehetővé teszi, hogy a folyadékok áthaladjanak minden csövön és tömlőn, és minden rész kenéséről gondoskodjanak. Fontos ellenőrizni közben, hogy a földön lát-e bármilyen folyadékcseppeket az autó motortere alatt.
Optimális abroncsnyomás
Amennyiben egy ideig nem használja az autót, az abroncsokban lévő nyomás csökken. Ez a permeabilitás (áteresztőképesség) folyamatának köszönhető, amely során az abroncsok mindennap veszítenek egy kevés levegőt, különösen a nyári időszakban. Ha használaton kívül van a gépjármű, és az abroncsokból az összes levegő elvész, akkor az autó súlya kárt tehet a felniben, és eldeformálhatja a kereket. Ideális esetben – ha tudja, hogy az autó hosszabb ideig használaton kívül lesz – a gyártó által javasolt maximális nyomásra kell felfújni a gumikat, és időről időre ellenőrizni kell a nyomást. Az autó indítása előtt megint vizsgálja meg a nyomást, és győződjön meg róla, hogy közlekedésre alkalmas az értéke!
Teljes ellenőrzés
Ha az autó használaton kívül volt egy darabig, minden olyan részletet ellenőrizni kell, amely a vezetéssel összefügg, például a világítást, az irányjelzőket, ablakokat, ablaktörlő lapátokat, és minden más elektromos berendezést. Amennyiben valami nem megfelelően működik, a kijelzőn látható figyelmeztető lámpa mutatja, mit kell esetleg megjavíttatni. Szintén fontos áttekinteni, hogy minden vezetéstámogató rendszer az alapbeállításokkal működik-e. A fékek állapotát is fel kell mérni. Ezek ellenőrzéséhez tanácsos néhány másodpercig nyomva tartani a fékpedált, és megfigyelni, hogy tartja-e a pozícióját. Végül győződjön meg arról is, hogy a motor indításakor nem hall-e szokatlan hangot.
Alapos fertőtlenítés
Fontos, hogy a legtöbbször érintett területekre koncentrálva tisztítsa meg az autót, vonatkozik ez mind a jármű külsőjére, mindpedig a belső térre.
- Az alapok: A külső és belső ajtónyitók, a kormány, a sebességváltó, az érintőképernyő, az irányjelzők, az üléspozíció beállítását segítő vezérlők és az ablaknyitó, illetve záró gombok.
- A műszerfal: Ez a legfontosabb rész, hiszen az emberek leggyakrabban ebbe az irányba köhögnek vagy tüsszentenek.
- Az utastér szőnyegei: Ezek rengeteg olyan koszt gyűjtenek össze, amelyet a cipő talpával visz be az autóba.
- Szellőzés: A levegő minőségének biztosítására a szellőzőknek jól járhatóknak kell lenniük. A fertőtlenítés mellett fontos, hogy a port egy kefével vagy porszívóval távolítsa el a felületéről.
- Külső részek: Az emberek az ajtókilincsek mellett számos más részt is megérintenek az autón anélkül, hogy észrevennék. Nekidőlünk az ablakoknak, az ajtókeretet megfogva nyitjuk vagy csukjuk az ajtókat. Nagyon fontos a megfelelő tisztítószerek használata: enyhe szappan és víz, dedikált autóápolási termékek és – kisebb mértékben – 70 százalék alkoholt tartalmazó folyadékok.