Az egész világ azon van, hogy megfékezze a járványt, egyes európai országokban még kijárási tilalom is érvénybe lépett. Svédországban viszont az emberek úgy élnek, mintha mi sem történt volna.
Miközben mára már szinte minden európai ország lezárta a határait, bezárta intézményeit, Svédország, mintha a füle botját sem mozdítaná a járványhelyzet kezelésében. Ott ugyanis csak javasolják, hogy aki tud, maradjon otthon, intézkedéseket viszont még nem rendeltek el.
Fertőzöttek száma: 2840
Halottak száma: 66
Sok a halálos áldozat
Svédországban máig nem zárták be az óvodákat és az iskolákat, üzemelnek az üzletek ugyanúgy mint eddig, a kocsmák a jókedvtől és a koccintásoktól hangosak, a szórakozóhelyek pedig dübörögnek. Szomszédos országaikkal ellentétben a svéd kormány még a határaik lezárását sem tartotta fontosnak. Működnek a síparadicsomok is, ahová számos család érkezik az ország különböző pontjáról.
Mivel a helyzet súlyosságát nem kezelik kellő szigorral, sok a megbetegedés. A worldometer adatai szerint péntekig összesen 2840-en fertőződtek meg az új típusú koronavírussal, eddig 66-an haltak meg. 176-an kritikus állapotban vannak, 2582 embernél pedig enyhék a tünetek. A betegségből 16-an épültek fel.
Már késő lezárni?
Döbbenetes, de a svéd közegészségügyi hatóság járványügyi vezetője, Anders Tegnell azt nyilatkozta a DR dán lapnak, hogy úgy gondolják, azért felesleges lezárni a határokat, mivel a fertőzés olyannyira elterjedt Európában, hogy az utazási korlátozásoknak nem lenne hatása. A 63 éves szakember kapott hideget-meleget a kijelentése után, főleg, amikor azzal magyarázta, hogy nem zárják be az iskolákat, hogy túl sok negatív következménye lenne. A férfi szerint ugyanis csak gyorsítaná a vírus terjedését, ha a gyerekek iskola helyett másokkal találkozná-nak, sőt szerinte megnövelné az esélyét, hogy az idősebbeket is megfertőzzék.
Tele vannak a kocsmák
A svéd kormány azt javasolja polgárainak, hogy amennyiben tudnak, dolgozzanak otthonról és próbáljanak meg kevesebbet találkozni másokkal. Bevezették az online oktatást, de csak az egyetemeken és a középiskolákban. Megtiltották ugyan az ötszáz főnél nagyobb rendezvényeket, holott másutt már kettesével sem lehet közlekedni.
Azt kérik, csak a hetven évnél idősebbek maradjanak otthon, illetve azok, akik tüneteket tapasztalnak. A svéd állampolgárok hozzáállása is hagy némi kivetnivalót maga után: szinte tüntetőlegesen élvezik a tavaszt egymás társaságában, és tömegesen vonulnak a szórakozóhelyekre. Ezt már csak tetézi, hogy Johan Giesecke, Svédország jelenlegi tanácsadója az Egészségügyi Világszervezetben (WHO) hétfőn azt tanácsolta a svédeknek, hogy menjenek ki a levegőre és napozzanak.
Anders Tegnellt február elején megnyugtatta azokat a svédeket, akik külföldre akartak indulni síelni, ugyanis azt nyilatkozta: nem kell félni a koronavírustól az Alpokban vagy Dél-Európában. Később az egész kontinens legnagyobb gócpontja egy tiroli síparadicsom, Ischgl lett. Amikor a vírus már tombolt szerte Európában, még mindig azzal nyugtatta honfitársait, hogy a vírus nem fog járványszerűen terjedni Svédországban. Most nagyon úgy tűnik, hogy tévedett.
Március 4-én végigsöpört az interneten egy, a koronavírus ügyében tartott sajtótájékoztató videója, amely után Anders Tegnell járványügyi szakembert sokan bírálták, amiért saját tanácsa ellenére a kezébe köhögött.
* * *
A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!