Humorral oldják a stresszt a gyerekekben a fővárosi Heim Pál kórházban. A bejelentkezésnél felvett információkat felhasználva hívják be őket a rendelőbe a hangosbemondón.
Forrás: BORS
Éppen nem sírdogáló, kezüket, lábukat, fejüket fájlaló gyerekek – kisebbek és nagyobbak – ülnek türelmesen. Gipszek, kötések, vérző sebek, amik miatt így összejöttek, de ha nem ők lennének az üvegajtókkal határolt, mesefigurás matricákkal tarkított váróban, akár azt is gondolhatnánk, hogy egy játszóházban vagyunk. Ráadásul a kosarazás közben megsérült srácot úgy szólítják a hangszórokon, hogy Kobe Bryant (az amerikai kosarassztár) várja őt az egyes vizsgálóban. A megszeppent kislányt pedig kis hercegnőként hívják az anyakirályné elé. A budapesti Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet gyermeksebészetén akár kétszáz beteg is megfordul naponta, ennek ellenére és éppen ezért szánnak időt arra, hogy laza emberi kapcsolat alakuljon ki orvos és gyerek között.
– Legtöbbször működik a humor. Az ellátás első néhány perce azzal telik, hogy összebarátkozunk. Enélkül sokkal nehezebb lenne a kis beteget gyógyítani. Persze nem egyedi, amit csinálunk, sok helyen találnak ki hasonló módszereket. Én a nappalos műszakot szeretem, hogy – hasonlóan a „Jó reggelt, Vietnam!”-hoz – egy „Jó reggelt, Józsefváros!”-sal köszönhessek be. Ez már megalapozza a hangulatot, de igyekszem folyamatosan viccelődni a gyerekekkel. Így lesznek a lányok hercegnők, a fiúknál pedig nagyon működik a vasutas hangosbemondó stílus is – mondja dr. Fadgyas Balázs gyermeksebész, aki szerint a csapatmunka a kulcsa mindennek, amelyben mindenkinek pontosan meghatározott feladata van.
– Olyan ez, mint a Forma–1-ben a kerékcsere – magyarázza. – Akkor megy jól és gyorsan, ha mindenki pontosan tudja a feladatát és azt begyakorolja. Persze, az ideális az lenne, ha minden orvos mellett ott lenne egy gyerekpszichológus is. De addig a doktorok, nővérek, műtősök lesznek egy személyben a kis betegek orvosai, barátai és pszichológusai.