Forrás: Thinkstock
Ön is nézegeti a mobilját, mikor merül le? Rettegett már attól, hogy nem tudják felhívni, vagy 5 százalékra esik a töltöttsége? No, ha ez így van, akkor ez egyfajta fóbia, aminek már neve is van: nomofóbia. A rövidítés a no mobilra utal, vagyis a mobilhiány okozta páni félelem: rettegés a mobil elvesztésétől, a térerő hiányától, az aksi lemerülésétől. Vannak, akik annyira függenek a telefonjuktól – ez a járműveken tapasztalható is –, hogy kikapcsolva érzik magukat az életből, ha otthon felejtették, vagy működésképtelenné vált.
Az okostelefon-függőségre a világban már több helyen betegségként tekintenek. Idegességet, szorongást okoz, mintha a mobiltól függne az élet.
Angliában a lakosság 66 százaléka szenved a nomofóbiától, és ez lassan hozzánk is begyűrűzik.
Egy angol mobiltársaság pár évvel ezelőtt végzett felmérése szerint a nők jobban aggódnak a telefon elvesztésétől, míg a férfiak a biztonság kedvéért nagyobb százalékban vásároltak két telefont, mert így biztosabbak voltak benne, hogy legalább az egyiket nem hagyják otthon vagy nem merül le. A nomofóbia a felmérés szerint leginkább a 18–24 éves korosztálynál jelentkezik.
Dr. Fehér Gabriella pszichológus szerint bármilyen fóbiával kapcsolatban csak akkor lehet valakit kezelni, ha azt maga is problémásnak tartja.
– Az ilyen esetek többségében csak a környezet érzékeli a túlzásba vitt ragaszkodást a mobilhoz. Ha azonban az illető belátja, hogy ez már valódi hátrányt okoz, akkor a szemléletmód megváltoztatását célzó terápiás kezeléssel elviselhető szintre lehet csökkenteni a függőséget – mondta a Borsnak a szakember.