Aktuális

Kukásautókra várnak az éhes városi vaddisznók

Bors

Létrehozva: 2020.01.18.

A rossz kerítések, a kukák csalogató tartalma és a rendezetlen kert okolható azért, hogy egyre több vaddisznóval találkozhatunk egy- egy fővárosi kerületben. A vadászok folyamatosan gyérítik az állományt, másnak szigorúan tilos végezni velük!

Kukásautókra várnak az éhes városi vaddisznók

Forrás: Shutterstock

Közel százezren

Magyarországon a hivatalos adatok szerint a vaddisznóállomány 95 850 példányra tehető. Ebből a Pest megyei becsült állomány 6600 egyed. A vadászoknak nincsen könnyű dolguk. Folyamatos gyérítést végeznek a vadállomány egyensúlyának megóvása érdekében, a vaddisznók száma azonban folyamatosan növekszik, ugyanis rendkívül szapora fajról van szó. Sokatmondó adat, hogy Pest megyében az elmúlt évben 11 672 példányt ejtettek el, míg országos szinten ez a szám 159 855.

Hagyjuk békén őket!

Ha az utcán összefutunk egy-egy vaddisznóval vagy netán egy kisebb kondával, akkor semmiképpen se közelítsünk feléjük. Csak akkor támadnak, ha a kicsinyeiket veszélyeztetve érzik vagy sarokba szorítva érzik magukat. Egyébként megszokják az ember közelségét, és egyáltalán nem érdekli őket, hogy ott vagyunk. Simogatni sem szabad őket, bántani pedig végképp nem. A legegyszerűbb megoldás, ha megállunk, és megvárjuk, amíg továbbállnak.

Vonzza őket az étel

– A fővárosban a budai kerületek „veszélyeztetettek” úgymond a vaddisznók által. Erről azonban nagyrészt mi tehetünk – mondja az Országos Magyar Vadászati Védegylet főmunkatársa, Földvári Attila.

– A vaddisznók alapve­- t­ően jól megélnének az erdőkben, de gyakorlatilag tálcán kínáljuk nekik a könnyebb életet. Nekik elég lenne a földből kitúrt táplálék, némi víz és nyugalom. A házak között azonban könnyebb dolguk van. Tele vannak élelmiszer-hulladékkal a kukák, amiket könnyen feldöntenek, és kitúrják belőlük a finom falatokat. Egy-egy konda annyira hozzászokott a kukázáshoz, hogy már lesben állnak a kukásautóra várva, és előre tudják, mikor jutnak hozzá a csemegéhez a ház elé kitett kukákból. Ugyanez a helyzet a kerti komposzt hulladékkal: a gyengébb kerítéseket simán szétszedik, és bemennek az udvarba, ahol vígan elvannak. Főként az olyan elhagyatott, fűvel benőtt telkeket kedvelik, amelyekhez régóta hozzá sem nyúlt a tulajdonosuk, ezekben akár sátrat is verhetnek – mondja a Borsnak a szakértő.

Nem lőhetünk a kertünkben!

A szakemberek mindenkinek azt tanácsolják, hogy erősítse meg a kerítését megfelelően, tehát tegye vaddisznóbiztossá, hogy még véletlenül se tudjanak bejönni. Ha mégis sikerül nekik, akkor az a mi felelősségünk.

A törvény kimondja, hogy nem bánthatjuk őket – jogilag ez még akkor is aggályos lehet, ha ránk támadnak, bár erre minimális az esély. Ilyenkor azonnal értesíteni kell a jegyzőt vagy az önkormányzatot, és rögvest intézkednek.

Fontos: fegyvert még a vadász sem használhat lakott területen, csak nagyon indokolt esetben, külön hatósági engedéllyel. Az okozott anyagi károkért kártérítést csak akkor kaphatunk az illetékes vadászatra jogosult szervezettől – jellemzően vadásztársaságtól vagy erdőgazdaságtól – ha bizonyítottan megtettünk mindent, hogy a vaddisznó ne tudjon bejönni a telkünkre, és a kár oka a vadgazdálkodó tevékenységéhez kapcsolódik.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek