Egész Franciaország siratja a pénteki terrortámadás áldozatául esett Arnaud Beltrame csendőrt. A hős férfira Beatrix, egy magyar ismerőse emlékezett a Borsnak, Arnaud semmit nem várt jobban, mint a júniusi esküvőjét.
Négy embert gyilkolt meg az Iszlám Állam nevében a marokkói származású Redouane Lakdim, aki múlt pénteken hajtott végre terrortámadást a franciaországi Trébes-nél. Először egy gépkocsit állított meg, aminek sofőrjét megsebesítette, utasát lelőtte, majd kocogó rendőrökre tüzelt. Ezután a helyi szupermarketben túszokat ejtett. Itt két embert ölt meg, majd amikor a rendőrök megérkeztek, a többségüket elengedte. Salah Abdeslam, a párizsi merényletek fő szervezőjének szabadon bocsátását követelte. A francia csendőrség 44 éves alezredese, Arnaud Beltrame önként vállalta, hogy a támadóval marad mindaddig, amíg az utolsó túszt el nem engedi. Súlyos sérüléseket szerzett, amikor a rendőrség tüzet nyitott a terroristára, késő este pedig belehalt a sérüléseibe a kórházban.
Mindene volt a hivatása
A csendőrt Goór Beatrix is gyászolja, aki párján keresztül ismerte meg a férfit 14 évvel ezelőtt Párizsban. Beatrix a Borsnak mesélt az elhunyt rendőrről. – Elragadó, nyitott, dinamikus személyiség volt. Gyors észjárású, sportos, tele lelkesedéssel a hivatása, a hazája, az élet és az emberek iránt. Imádta a francia történelmet, az utolsó részletig ismerte a francia legendákat. Egy igazi idealista volt, hű az elveihez. Szerette a kihívásokat, ugyanakkor rendkívül szívélyes és barátságos volt. Családja, barátai, de beosztottjai is rajongtak érte – mesélte a csendőrről Beatrix, aki néhány hónapja találkozott a férfival. – A párommal 10 napja beszélt utoljára, nagyon készült a júniusi esküvőjére. Mindig is szeretett volna megházasodni és gyerekeket, de a hivatása volt az élete. Kész volt mások segítésére, a gyengébbek védelmezésére anélkül, hogy saját sorsán siránkozna. Pénteken veszélybe kerültek a honfitársai. Egyértelmű volt, hogy közbelép – jellemezte barátját Beatrix.
Júniusban lett volna az esküvőjük
A férfi 2016-ban polgári szertartás során házasodott össze feleségével. Egyházi esküvőjük idén júniusban lett volna. Jean-Baptiste atyához jártak jegyesoktatásra. – Bátor tettét egyedül erős hite magyarázhatja, ami aznap mindent felülírt. Sosem lesznek gyermekei, de hősiessége, úgy hiszem, sok mindenkit ösztönöz majd arra, hogy életüket áldozzák Franciaországért és a kereszténységért – méltatta a csendőrt a pap, aki a kórházban adta fel az utolsó kenetet a férfinak.
Édesanyja azonnal tudta, a fia a hős
Amikor édesanyja, Nicolle megtudta, hogy a rendőrök közül önként jelentkezett valaki túsznak, sejtette, hogy a fia az. – Mindig is felelősségtudó volt. A hazája még a családjánál is fontosabb volt számára. Nagyon jólesik, hogy hősként ünneplik, de szülőként elveszteni a gyermekemet mindez másodlagos – nyilatkozta a csendőr édesanyja a francia RTL-nek. Arnaud három fiútestvér közül ő volt a legidősebb. Eleinte ejtőernyős volt, majd kommandós, de szolgált a köztársasági elnöki Élysée-palotában is. Dél-Franciaországba – a tragédia helyszínére – felesége, Marielle miatt költözött. Áprilisban ünnepelte volna 45. születésnapját.
Hiába figyelték a terroristát
A marokkói származású terroristát a rendőrök végül lelőtték, a túszdrámában összesen tizenöten sérültek meg. Lakdim a hatóságok szerint magányos elkövető volt, aki kisebb bűncselekmények miatt már ismert volt a rendőrség előtt. Figyelték ugyan egy ideje, mégsem tudtak semmit a radikalizálódásáról. Arról pontos hírek nincsenek, hogy a csendőr alezredes miként vesztette életét, elképzelhető, hogy baráti tűz áldozata lett. Emmanuel Macron francia államfő is gyászolja a hőst, úgy fogalmazott: Arnaud kivívta az egész francia nemzet tiszteletét és csodálatát, kivételes bátorságról és önfeláldozásról tett tanúbizonyságot.