A kolumbiai hadsereggel harcolhatnak a drogbárók ellen magyar fiatalok. Az informatikusokból, mérnökökből és mesterséges intelligencia szakértőkből álló csapat olyan drónokat fejleszt ki, aminek segítségével a hatóság nemcsak a kokacserjét, de a drogültetvények helyét is pontosan beméri.
Forrás: AFP
A magyarokra tavalyelőtt figyelt fel a kolumbiai hadsereg. Először egy egyedi, speciális azonosításra fejlesztett eszközt rendeltek meg tőlük, amit Májer Bálint cégvezető és munkatársa Kósa Gábor egy hónap múlva már át is adott. A hadsereget lenyűgözte a magyarok gyorsasága és innovatív gondolkodása.
„Ezt követően a bogotai Védelmi Minisztérium képviselői azt kérték, keressünk megoldást az országukban gyalogosan bejárhatatlan, Magyarország területét több mint ötször meghaladó, hegyekkel tarkított dzsungel automatikus légi felderítésére. Konkrétan a kokain alapanyagául szolgáló kokacserje felismerésére, és a drogültetvények pontos helyszínének azonosítására - emlékezett a kezdetekre Kósa Gábor, aki az OTT-ONE Nyrt. speciális fejlesztési projektekért felelős vezetője is.
- Erre a feladatra másfél éve fejlesztünk egy – a drónokra és repülőgépekre szerelhető speciális szoftver,- és kamera rendszert, amit olyan egyedi titkosítással láttunk el, hogy – ha lelövik a repülőt – az illetéktelenek nem tudják megfejteni, meghamisítani az adatokat. Elismerem, elképesztő mennyiségű pénzt költünk a fejlesztésekre, viszont a várható haszon is óriási.”
A kolumbiai tesztüzem várhatóan januárban kezdődik, de a cégre már a világ több országából is felfigyeltek. A rendszer ugyanis alkalmas többféle növény felderítésére is, mint például az afganisztáni – az ópium alapanyagául szolgáló – mákültetvények automatikus légi felismerésére. Ezen felül itthon is lenne feladat bőven, hiszen a rendszer alkalmas az ipari létesítmények, csővezetékek, gátak, töltések állapotának vizsgálatára. És persze a parlagfüves területek felderítésére is hatékonnyá tehető.