Aktuális

Majdnem meghalt a munkahelyi klímától Katalin

Bors

Létrehozva: 2016.04.12.

Hihetetlen túléléséről számolt be a Borsnak Katalin, aki fiatal nőként légiósfertőzést kapott el a munkahelyi légkondicionálótól.

Húsz éven át egy napot sem hiányzott munkahelyéről, imádta a hivatását, aztán nyár elején váratlanul eltűnt három hétre. M. Katalin a kollégáival sem osztotta meg később, hogy közben az életéért kellett küzdenie.

– Nem akartam pánikot. Rájuk is tartozott volna, de nem akartam, hogy megijedjenek – kezd történetébe.

Egy jól menő budapesti könyvvizsgáló cégnél dolgozó Katalin ugyanis légiósfertőzést kapott az ottani klímaberendezéstől: a legionella legsúlyosabb fajtáját, ami napok alatt kezdi amortizálni a tüdőt. A törzs egyes fajtájába sokan hamar belehalnak, mert mire felismerik, már késő. De a cég nem tisztította, ahogy azt évente egyszer kellene.

A tünetek

Ha a baktérium eljut a léghólyagocskákig, akkor ez atípusos tüdőgyulladást okozhat. A betegség a legtöbb esetben enyhe lefolyású. Kicsit súlyosabb, mikor már láz, fejfájás és végtagfájdalommal is jár, de még ez is spontán meggyógyulhat. Súlyos esetben tüdőgyulladás alakul ki, amit tudatzavar és hasmenés is kísérhet, valamint a beteg aluszékony lesz, száraz köhögés, esetleg nehézlégzés gyötri. A betegséget vérből, légúti váladékból és vizeletből lehet kimutatni. 

– A többiek is mindig betegek voltak. Eleinte én sem törődtem vele, ha kicsit folyt az orrom, vagy köhögtem. Egyfolytában ment a klíma, de nem tisztították – mondja. Katalin egyre súlyosabb betegségekbe esett, mellhártyagyulladást kapott.

– Aztán minden tüneti előzmény nélkül durva hurutos köhögés tört rám. Az éjszakákat alvás helyett csak ülve tudtam átvészelni, vagy négy napot töltöttem el így. A végén már alig tudtam levegőt venni, a sürgősségire kerültem. Az orvosok rögtön tudták, mi az ok – idézi fel a hölgy. Sportos életet élt, futott, nem a szervezete gyengült el. Sőt erős volt, mert a kórházban még további hat vírust is kimutattak.

A betegség

A legionella baktérium egy mindenütt jelen lévő vízi organizmus. Megisszuk, fürdünk benne, mégsem betegszünk meg. Ha azonban a vízpermetet belélegezzük, bele is halhatunk. Megelőzése nincs. Ezért fontos a munkahelyi klímákat évente tisztítani – vagy félévente –, ahogy az autóklímát is. Száraz klímarendszerekben nem fordul elő, csak amelyik a kipárolgott vizet nem vezeti ki. A BKV-járatokon, repülőkön szerencsére nincs legionella.
 

Katalin három hetet töltött a kórházban kétoldali tüdőgyulladással, a legmagasabb dózisú antibiotikumokat kapta.

– A súlyos esetekben öt napig lehet adni, életveszélyes eseteknél hét. Én hét napig kaptam – ingatja a fejét. További három antibiotikumkúra várt rá, az orvosok nem várták a gyógyulását. – Szerencsés vagyok, hogy a tüdőmben csak egy egycentis heg maradt.

A legtöbb helyen lassan bekapcsolják a klímákat. De Katalin munkahelye sosem ismerte el, hogy felelősek lennének.

– Állítólag indítottak belső vizsgálatot, de egy jegyzőkönyvet sem láttam. Hiába pereltem volna – mondja Katalin, aki persze azóta máshol dolgozik.

Nehéz perelni

A munkáltatót lehet felelőssé tenni, hacsak nincs a szerződésben, hogy az üzemeltető felel a klímáért. Akkor csak felteszi a kezét, és kezdődik a huzavona. Ha a tulajdonosé a berendezés, ellene lehet keresetet indítani. De bizonyításra kevés esély van – mondja dr. Igyártó Gyöngyi ügyvéd. A jogász szerint a bíróság hiába kéri a klíma vizsgálatát, a vállalat könnyen kicselezheti: a vizsgálat előtt ki is takaríttathatja a berendezést, és megússzák az ügyet. Inkább vállalják a néhány tízezres tisztítási költséget.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek