Csak arra kell vigyázzon, nehogy ráüljön a fotel színét felvevő kaméleonjára! A viccet félretéve: e kedves hüllő tartása Magyarországon is egyre nagyobb divat.
Kevesen gondolják, de a kaméleonok remek háziállatok, sőt a tartható hüllők közül az egyik legintelligensebb fajták. Nem utolsósorban gyönyörűek is, tulajdonképpen a kaméleon egy négy lábon járó színkavalkád.
A Budapesten található ChameleonFarmon nem csak árulják, tenyésztik is a kissé furcsa, de annál aranyosabb kaméleonokat. László Csaba tulajdonos elmesélte a Borsnak: összesen 160 kaméleonfajta létezik, ők jelenleg 10–12-félét árulnak.
– A kaméleon egy érdekes és nagyon különleges állat a hüllők között. Kisebb lakásban is lehet őket tartani. Azért is jobb kaméleont tartani, mint mondjuk egy közönséges gyíkot vagy gekkót, mert ezek az állatok megismerik a gazdájukat. Két-három hónapos koruktól lehet őket tartani, akkor már jól viselik a helyváltozást. Különösebben sok törődést nem igényelnek, bogarakkal táplálkoznak. A két legnépszerűbb faj a sisakos és a párduc kaméleon – adott felvilágosítást László Csaba.
Rikítóbbak a hímek
Nagyon változatos színvilága van, és a kaméleonoknál szinte elvárt 360 fokban mozgó szeme. Ettől egész különleges látványt nyújt. Színük egyébként az ivarérettség elérése előtt zöld és barna, majd ivaréréskor láthatóvá válnak a nemek közötti színkülönbségek is. A fiúk élénkebb színekben pompáznak, a lányok külseje kissé visszafogottabb, de azért ők is képesek a szivárvány hét színében pompázni. Átlagosan 4–6 évig élnek. A sisakos kaméleon is jól tűri az emberi közelségét, de annyira nem rajonganak azért, hogy simogassák őket. Ebben a fajtában a nőstény mondható nyugodtabb természetűnek, a hímek kicsit izgágábbak.
Szeretik a simogatást
A sisakok kaméleonokhoz képest a párduc még színesebb, és még élénkebb színekben pompázik. A hímek színei fokozatosan jönnek elő, halványan 4–5 hónapos koruktól, 9–12 hónaposan pedig elérik a végleges verziót. Általában függőleges csíkozás jellemzi őket, egészen a farok végéig. Páratlan látvány. Sőt az is elmondható, hogy jobban viselik, ha az ember nyüstöli, simogatja őket, persze csak ésszel. Eléggé ragaszkodó típus. Méreteit tekintve nem sokban tér el a sisakostól.
Emberi kaméleonok
Az emberek világában gyakran nevezzük kaméleonnak az olyan személyt, aki másnak mutatja magát, mint amilyen valójában. Csalókra, házasságszédelgőkre ragasztjuk e jelzőt, 2008-ban Nagy Ervin főszereplésével nagy sikerű film is készült e jelenségről. Ugye, emlékeznek még a film címére? Kaméleon.