Fertőzött alapanyagból készültek a bevont termékek. Egészségesként árulták, de megbuktak a vizsgálaton.Lecsapott a Nébih.
Forrás: iStock (képünk illusztráció)
A Nébih Szupermenta programjának keretében zabkásák komplex vizsgálatát végezte el. Tizenhét terméket vett górcső alá biztonsági és minőségi szempontokat egyaránt véve, kettő azonban már a teszten sem vett részt, mert már azelőtt megbuktak. A Szafi Reform és a Hunorganic által forgalmazott termékeket úgynevezett DON mikotoxin szennyezettség miatt kizárták a vizsgálatból.
Meghaladta ugyanis az előírt uniós határértéket. A hivatal ellenőrei felkeresték az érintett gyártókat, mintát vettek többek között a gluténmentes zabpehely, zabtöret és zabliszt alapanyagaikból. A Nébih a Toxikológiai Nemzeti Referencia Laboratóriumában kapott eredmények miatt azonnal elrendelte az érintett alapanyagokból és az azokból készült termékek forgalomból való kivonását és a fogyasztóktól való visszahívását. Számos kérdést szegeztünk a Nébihnek a témával kapcsolatban, mára ígértek választ, így holnap újabb részleteket tudhat meg.
Szennyezett gabona
Mégis mi az a DON mikotoxin, és hogyan került az egészségesnek mondott termékekbe? A gabonafélék egyik legsúlyosabb betegségéről van szó, a toxinok már a szántóföldeken termelődhetnek. Az egyes penészgombafajok hajlamosak ilyen méreganyagok termelésére, amik az emberre és az állatokra is veszélyesek. A szennyezett gabonából utólag nem lehet eltávolítani a méreganyagot, a szintje csak eljárásokkal csökkenthető. A Nébih tájékoztatása szerint a két említett cég már szennyezetten vette meg az alapanyagokat, így került a gyártóüzemeikbe.
– Ezek a gombák megzavarják a gyomor-bélrendszer működését. A tünetek erőssége attól függ, mekkora mennyiség jut a szervezetbe a toxinból. Hányást, hasmenést, szédülést és fejfájást okozhat – mondta a Borsnak dr. Kóczán István kardiológus, belgyógyász. – Több egymás utáni ételmérgezés pedig annyira megboríthatja a szervezetet, hogy komoly bajokat, akár daganatos betegséget is okozhat.
Az olcsó is lehet jó
A kedveltségi vizsgálaton, vagyis a Szuperteszten ezúttal is szakértő és laikus kóstolók pontozták a termékeket. Mivel a toxinos zabkásákat kizárták, tizenöt „versenyző” maradt.
– Ilyenkor vakteszt zajlik. Pontozzuk az állagot, ízt, illatot, látványt, plusz a profi csapat különféle laboratóriumi vizsgálatokat végez. Ellenőrzik, hogy a termékek megfelelnek-e az uniós és a hazai szabályozásnak, a határértékeknek, minden bennük van-e, amit a csomagoláson állítanak, illetve nincs-e bennük plusz (mondjuk káros) összetevő. Az érzékszervi vizsgálatok és a komoly laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek összesítése alapján alakult ki a rangsor – foglalta össze Antal Emese, aki maga is részt vett a mostani zabkásateszten.
A tesztelt termékek közül a Tesco Instant étcsokoládés nyerte el leginkább a kóstolók tetszését. Második lett a BonaVita terméke, míg harmadikként a Crownfield étcsokoládés zabpehely végzett. A natúr zabkásák között első a Tesco instant, a második a Dr. Oetker Vitalis, míg a harmadik az Alnatura Basis lett.
Perelni is lehet
Mi van akkor, ha ettünk a fertőzött termékből, és tapasztaltuk a tüneteket magunkon? Dr. Kamarás Péter ügyvéd elmondta, kártérítést is követelhetünk a gyártótól.
– Ha rosszul vagyunk, orvoshoz megyünk. A lelet bármiféle jogi lépést megalapoz. A problémát alátámasztja a későbbi Nébih-vizsgálat, úgymond erősítik egymást. Ha jelentős kár ér bennünket, akár vagyoni, akár nem, jogi útra terelhetjük az ügyet – mondta a szakértő a Borsnak.
A Nébih internetes oldalán tette közzé, mely weboldalakon informálódhatunk a kivont termékek
listájáról:
https://hunorganic.com/hirek-ujdonsagok/termekvisszahivas-zabpehely-zabkasa-20181129/