Forrás: Zsolnai Péter
Megelevenedett Petőfi Sándor Anyám tyúkja című verse a Pest megyei Dányban. Békési Eszmeralda kétlábú kedvence „a szobában lakik itt bent”. Nem volt ez mindig így, másfél éve ő is egy keltetőben látta meg a napvilágot. Ám Shati novemberben megbetegedett.
– Csak gubbasztott az óljában, ezért azonnal állatorvoshoz vittük – kezdte a történetét a gondos gazdasszony. – Kiderült: léghólyagfertőzése van, antibiotikumos kezelést kapott. A betegsége idejére bevittük a házba. Amikor jobban lett, vissza akartuk engedni a társaihoz az udvarra, de ahogy letettük a földre, újra rosszul lett, olyan volt, mintha elájult volna. Gyorsan visszavittük, és azonnal magához is tért.
Így történt, hogy Shati a család teljes jogú, ötödik tagja lett. A másfél éves tyúk ott szeret tartózkodni, ahol a ház lakóinak hangját hallja. Ha csinos gazdája például az internetet böngészi, rögtön ott terem. A legjobban az állatos videókat kedveli a YouTube-ról. De nem csak társait, magát is szívesen nézi.
– Egyszer a konyhában főztem, hiába hívtam, Shati nem jött. Elkezdtem keresni. A fürdőszobában, a mosdó szélén állt, és a tükörben nézegette magát, még a tollait is felborzolta – mesélte a Borsnak Eszmi, aki nem csak Shatit, de a baromfiudvar többi tagját is annyira szereti, hogy arról szó sem lehet, hogy bármelyikük is a fazékban végezze. A tyúkok meg is hálálják a gondos törődést. Mindennap megajándékozzák gazdáikat egy tojással. Igaz, Shati leginkább az ágyra szeret tojni.
– Emlékszem, először a leendő anyósom ágyát nézte ki magának fészeknek. Elhelyezkedett az összegyűrt takaróban, és oda pottyantotta a tojást. Aztán másnap is ment a dolgára, de az ágy szélén találta az anyósomat és az apósomat beszélgetve. Szinte rájuk támadt, hogy menjenek onnan, mert ő ott tojni akar – mondta nevetve a fiatal lány.
Shati néhány cserép virágföld kikaparásán kívül nem tesz kárt a lakásban. Arra viszont figyelni kell, hogy csak akkor menjen fel az ágyra, ha le van takarva, hiszen nem csak tojást tojik.