Habár soha az életben nem szabadulhat a börtönből M. Zoltán, a battonyai rémként elhíresült férfi benti létét jócskán megkönnyítheti az a summa, amihez a rossz fogva tartási körülmények miatt nemrég hozzájutott.
A magyar bűnügyi történelem egyik legkegyetlenebb bűntettét követte el a battonyai haláltrió: középkori módszerekkel kínozták 25 éves lakótársukat, Rékát, a holttestét pedig elásták. Ketten több mint 30 év múlva szabadulhatnak feltételesen, M. Zoltán azonban már sohasem hagyhatja el a Szegedi Fegyház és Börtön kapuját. Utóbbi önjelölt ügyvéd szerepében tetszeleg.
M. Zoltán az ész a börtönben
A nem megfelelő börtönkörülmények miatt ő is beperelte az államot, amiért nemrég milliók ütötték a markát – tudtuk meg a férfi egykori rabtársától. Információink szerint két és fél millió forint körüli összegről van szó.
– Zoltán jóval intelligensebb a rabtársainál, ezért rendszeresen tölti ki helyettük a kártalanítás iránti kérelmet, beadványt. Úgy tudom, nem dolgozik, de azzal, hogy segít, ő sem jár rosszul – tette hozzá forrásunk, aki arról is beszélt: M.-től nem fordultak el a szerettei, nagynénje máig tartja vele a kapcsolatot.
M. Zoltán hiába kapott jogerősen tényleges életfogytot 2015-ben, nem adta fel a reményt. A Bors információi szerint perújításon töri a fejét, aminek a beadása hamarosan megtörténhet. Ahogy nemrég megírtuk, a Szita Bence megöléséért szintén tényleges életfogytiglant kapott Kertész József is ugyanezzel próbálkozik.
A pénzt ügyvédje számlájára kérte
Megkerestük a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának Kommunikációs Főosztályát a férfi markát ütő summával kapcsolatban. Válaszukban azonban leszögezik: bármely fogvatartottal kapcsolatba hozható valamennyi adat, információ, ami a bv-szervezetnél keletkezik, bűnügyi személyes adatnak minősül. Így a hatályos jogi szabályozás nem ad lehetőséget, hogy információval szolgáljanak.
Biztos forrásból azonban úgy értesültünk: M. Zoltánnak valóban megítélték a pénzt, amit a bent használandó számlája helyett az ügyvédje letéti számlájára kért. Ilyen esetekben az előre megbeszéltek szerint a jogász „leveszi” a saját részét, a maradékról pedig a fogvatartott rendelkezik.
Nem vásárolhatnak bármennyit
Az elítéltek alapvetően telefonálásra és vásárlásra használhatják a pénzüket. A börtönökben hivatalosan működő, úgynevezett kiétkező boltok árai a kinti kiskereskedelmi árak körül mozognak. Azt gondolhatnánk, M. Zoltán a vagyonából vásárolt javakkal feljebb kerülhet a börtönhierarchiában, de az általunk megkérdezett szakértő szerint ez korántsem ilyen egyszerű. – Van egy felső határa annak, hogy mennyi pénzt költhetnek, illetve mennyi árut vásárolhatnak a fogvatartottak. Erre azért figyelnek különösen oda, hogy egyikük se juthasson a megszerzett javak révén túlhatalomhoz, ami felborítaná a börtönviszonyokat. Az egymás közti kereskedés egyébként tiltott, de nyilván létezik – magyarázta a Borsnak az ügytől független jogi szakértő, dr. Tran Dániel. Beszédes tény, hogy a fenyítések közé tartozik a kiétkezés összegének a korlátozása is.