Továbbra is kórházban ápolják azt a két nőt, akit vasárnap villámcsapás ért a csongrádi Körös-torokban. Életük nagyban múlt azokon, akik elkezdték az újraélesztésüket.
– A csongrádi Körös-torokban strandoltunk. Éppen lángosért indultunk, amikor villámlott egy nagyot, az emberek meg kiabálni kezdtek a parton – emlékezett vissza a vasárnap délután történtekre Herczeg Attila, a szegedi pszichiátriai klinika főápolója. – A két hölgy akkor már a földön feküdt, az egyiknek még volt keringése. Égési sérüléseket is szenvedtek. Én úgy tudom, nem a játékokat szedték össze, hanem a homokba szúrt napernyőért mentek vissza, aminek fémből volt a nyele, az vezethette le a villámot. Hirtelen annyi, egészségügyben dolgozó strandoló szaladt össze segíteni, hogy úgy éreztük, mintha egy műtőben lennénk – idézte fel.
A partfürdő üzemeltetőjének tájékoztatása szerint két vízimentő kezdte meg az újraélesztést, ők szabadidejükben látják el ezt a szolgálatot, főállásban mindketten tűzoltók. Hozzájuk csatlakoztak a többiek, így egy makói nőgyógyász is. A két nőt aztán a szentesi sürgősségi osztályra vitték a mentők, miután stabilizálták az állapotukat.
– A sikeres újraélesztésük esélyét nagyban növelte az elsősegélynyújtók szakszerű beavatkozása – hangsúlyozta Túri Mihály Csongrád megyei vezető mentőtiszt. A sérültek állapotáról a szentesi kórház a család kérésére nem adott ki információt.
Cseri Gábor csongrádi alpolgármester a Délmagyarországnak hangsúlyozta: a szabadstrandon mindenki biztonságban van, mindig van személyzet, aki figyeli a fürdőzőket, és segítséget nyújt ilyen helyzetekben. Ha a szokásosnál is nagyobb tömeg várható például egy forró nyári hétvégén, orvos is van a helyszínen. De ilyen baleset még nem volt a Körös-torokban.
– Egy lecsapó villám feszültsége ezer és tízezer volt között van – mondta a Borsnak Lukács Béla fizikus. – Túl lehet élni, de érdemesebb megelőzni. A villámok általában a kimagasló objektumokat keresik, így vihar esetén nem tanácsos például fa közelébe állni. De az se dönt jól, aki vízpartnál keres menedéket, vagy olyan helyen, ahol nedves a talaj.
A katasztrófavédelem szerint Magyarországon évente 20–40 villámbaleset történik. Egy amerikai becslés úgy szól, hogy 1:6250 az esélye annak, hogy valakit villámcsapás érjen. A nemzetközi statisztikák szerint kilencvenszázalékos a túlélési esély – ha van másik ember a közelben.