Aktuális

Nem elég a 2 méter távolságtartás koronavírus idején - állítja egy tanulmány

Bors

Létrehozva: 2020.04.02.

Forrás: Pixabay

Lydia Bourouiba, az MIT (Massachusetts Institute of Technology) kutatója évek óta vizsgálja a köhögés, tüsszentés dinamikáját, munkássága azonban most, a cseppfertőzéssel terjedő koronavírus-világjárvány idején kiváltképp fontos. Vizsgálatai során ugyanis arra jutott, hogy nem sokat érhet a WHO által (egyébként az 1930-as évek kutatásain alapuló) kétméteres távolságtartás, mivel az csak a nagyobb cseppeket veszi figyelembe.

Bourouiba szerint azonban a kiköhögött, kitüsszentett apróbb cseppecskék akár 8,2 méteres távot is képesek lehetnek megtenni, út közben pedig bárhol fertőzhetnek. A tüsszentéssel vagy köhögéssel kibocsátott felhő egyébként akár az óránkénti 36-110 kilométeres sebességet is elérheti - idézi a Journal of the American Medical Association friss számában közölt kutatást a Szeretlek Magyarország oldala.

Más kutatók szerint azonban nem az a kérdés, hogy milyen távolságra jut el a kórokozó, hanem hogy milyen messze nem jelent már veszélyt, csak csekély mértékben. (A legnagyobb veszélyt természetesen a legnagyobb cseppek jelentik, amik pont a gravitáció miatt legfeljebb két méter megtétele után a talajra hullanak - ebből számolták ki az ajánlott távolságtartás mértékét.)

* * *

A koronavírussal kapcsolatos legfrissebb híreket ide kattintva találja!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek