Már több mint egy tucat várost és a kínai nagy fal egy részét is lezárták Kínában, hogy megállítsák, de tovább szedi áldozatait az újfajta koronavírus. Úgy tűnik, már Európába is eljutott, de egyelőre nincs ok az aggodalomra.
Forrás: Shutterstock
Bezárja kapuit a sanghaji Disneyland és több, országos jelenléttel bíró mozilánc, valamint színházak is Kínában. A koronavírus szedi áldozatait, és a napokban már Európában, Skóciában is felmerült a jelenléte. Négy ember is légúti panaszokkal került kórházba. Mindany-nyian voltak a koronavírus feltételezett kiindulási pontjában a közelmúltban. A feltételezések szerint az új halálos vírustörzs a kínai Vuhan városából, egy piacról indult gyilkos útjára. Azóta ezt a várost és még 12-t lezártak, mától a kínai nagy fal egy része sem látogatható Peking közelében. Lapzártánkig a következő országokból jelentettek megbetegedéseket Kínán kívül: Japánban, Thaiföldön, Dél-Koreában, Tajvanon, Szingapúrban, Vietnamban, Nepálban, Ausztráliában, Makaóban és már az Amerikai Egyesült Államokban is kimutatták a vírust.
Dolgoznak a vakcinán
Az elmúlt két nap alatt 17-ről 26-ra emelkedett a koronavírus áldozatainak száma Kínában. A fertőzötteké pedig 470-ről, 880-ra a New York Times szerint. A WHO pedig további 1072 fertőzésgyanús esetről számolt be.
Felmerül a kérdés, hogy vajon a bárki számára elérhető, influenza elleni védőoltás mekkora védelmet biztosít?
– Magyarországon most van az influenzaszezon. Ez ellen van védőoltás, de ez a vakcina nem hatásos a koronavírus ellen. Arra az ellenszer egy-két év alatt készülhet el. Amerikában már elkezdték kifejleszteni – magyarázta Kemenesi Gábor, a Pécsi Tudományegyetem virológiai kutatócsoportjának tagja.
Veszélyben az idősek
– Az emberi megbetegedésekért felelős, új típusú koronavírus influenzaszerű tüneteket, náthát, felső légúti gyulladást, illetve tüdőgyulladást okoz. Súlyos megbetegedés kialakulása elsősorban a fertőzésre fogékony, idős, legyengült szervezetben valószínű – magyarázta a Borsnak dr. Mihalik Noémi infektológus. – A vírus lappangási ideje körülbelül egy hét, ami elég idő arra, hogy a betegek akár egy másik kontinensre utazva terjesszék a vírust. Így azok az utazók, akik lázasan érkeznek haza Közép-Kína területéről, potenciális fertőző forrásnak tekinthetők – magyarázta a doktornő. – A vírus szoros kontaktus és cseppfertőzés útján terjed. A megelőzés részeként fontos a gyakori szappanos kézmosás, a lázas betegek és állatok kerülése.
Halasszák el az utazást!
– Nincs magyar érintettje a koronavírusnak – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Budapesten. A külügy az ügyben nemzeti szinten az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Országos Tisztifőorvosi Hivatalától szerzi be az információkat, nemzetközi szinten pedig az Egészségügyi Világszervezettől (WHO).
– A WHO tájékoztatása szerint Európában nincs megerősített eset, és egyelőre nincs ok rendkívüli intézkedésre – mondta Szijjártó.
Ennek ellenére a magyar nagykövetségek és főkonzulátusok világszerte szorosan nyomon követik a fejleményeket, rendszeresen egyeztetnek az egészségügyi hatóságokkal, és ha valahol megjelenik ez a vírus, és veszélyt jelenthet magyar állampolgárokra, azonnal figyelmeztetést adnak ki.
– Vuhan városát, ahol a vírust észlelték, a kínai hatóságok lezárták. Azt kérik azoktól a magyaroktól, akik Hubei tartományba terveznek utazást, azt halasszák el. Ha pedig Kína más városaiba utaznak, kövessék a konzuli szolgálat honlapját, és regisztráljanak konzuli védelemért – hangsúlyozta a politikus.