<p>Nehezen moccan a bürokratikus gépezet, ugyan már egy hét is eltelt Zvezdovics Krisztián szökése óta, a hatóságok még nem jutottak el a nemzetközi körözés kiadásáig.</p>
Azt gondolhatnánk, hogy egy szökött rab kézre kerítése igazi presztízskérdés, és a hatóságok minden követ megmozgatnak egy ilyen helyzetben, a gyakorlat sajnos azt mutatja, hogy nehezen moccan a gépezet. Zvezdovics a Győri Járásbíróságról lépett meg, innen uszkve egyórás utazással elérhető az osztrák határ. Egy hét alatt Zvezdovics a világ túlsó felére is elérhetett.
A Bors érdeklődésére kedden a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság közölte: a Győri Járási Ügyészségnél előterjesztést tettek az európai és nemzetközi elfogatóparancs kibocsátására. A rendőrségre a bűncselekménnyel kapcsolatban több állampolgári bejelentés is érkezett, ezeket értékelik és elemzik. Megkerestük hát a megyei főügyészséget is, ahol tegnap Gál Katalin szóvivő úgy fogalmazott: „A rendőrségi előterjesztés ebben a pillanatban érkezett”.
Mivel az előterjesztés csak kedden érkezett be az ügyészségre, alighanem további napok telnek el, amíg az európai elfogatóparancs megszülethet. Ugyanis most az ügyészségnek kell indítványt tennie a bíróságon. Az elfogatóparancs kiadásáról a bíróság dönthet. A szökéssel kapcsolatos további érdekességre az interneten bukkanhatunk. Zvezdovics közösségi adatlapját megnézve az látszódik, hogy a 2013. óta ülő férfitól bejegyzések olvashatók például a tavalyi évben is. Némelyikben utal rá, hogy nincs szabadlábon. Persze az nem jelenthető ki, hogy a bejegyzéseket ténylegesen a férfi írta – erre felhatalmazhatott egy külső személyt is. Azonban ki sem zárható, hogy a rablásokért, lopásokért elítélt Zvezdovics a börtönben olyan készülékhez – okostelefon, táblagép – jutott, amellyel képes volt tartani a kapcsolatot a külvilággal, s akár a szökését is megszervezhette.
– Be tudtam hozatni telefonokat, eladtam darabját harmincezerért – magyarázta lapunknak egy neve elhallgatását kérő férfi, aki korábban több mint 15 évet töltött a rácsok mögött. – A becsempészésnek több módja is van. Volt, hogy csomagban jött be, volt, hogy segítséggel. A zárkámban nagyon sok telefont találtak – tette hozzá az egykori elítélt.