Forrás: Zsolnai Péter
Értetlenül állnak a borosok a hír előtt, miszerint valami más nevet kellene adni az olaszrizlingnek. Az indoklás szerint Közép-Európa egyik legelterjedtebb borszőlőfajtájának nincs sok köze Olaszországhoz, és nem rokona a tőle eltérő borkarakterű, világszerte ismert Rieslingnek. A számtalan névjavaslat közül október 8-án hirdetnek győztest, és a Bors egy szerkesztőség környéki, rögtönzött körúton tesztelte a jelölteket:
– A névkínálatból talán a nemes lenne a legjobb, de nincs értelme. Akik az olaszrizlinget szokták meg, azok továbbra is így fogják kérni. Órákig kell majd magyaráznom, hogy mi ez a bor a kínálatban, és azt is, hogy miért nem árulunk olaszrizlinget – mondta Fülöp Judit borkimérő a Fény utcai borozóban.
– Legfeljebb a pannont fogadnám el, de átnevezni egy bort tradícióellenes. Az okát sem értem. Ez egy hagyományos magyar név, amit a kor alakított így, és soha nem hívták külföldön sem italienische Rieslingnek. A névhez kötődik egy száraz íz, ezt nem lehet csak úgy felborítani – fogalmazott Kazatsay Imre borász a Retek utcai Puttonyos Pincében.
– Ha muszáj, legyen pannon, de aki ezt kitalálta, az adja vissza a diplomáját! Az 1875-ben megjelent filoxérajárvány kipusztította az őshonos hazai szőlőfajtákat, a helyükre telepítették ezeket a francia oltványokat. Hogy a rizling mitől lett mégis olasz, azt homály fedi, de ha elődeink így hívták, akkor el kéne fogadni és nem okoskodni – vélte Seres Gyula borbarát a Fény utcai piac borozójában.