Kétszeresen is átlépte a határértéket a Szomszédok című teleregényből jól ismert gazdagréti általános iskola csapvizének ólomtartalma. A szülők joggal kérdezhetik: vajon mióta itták csemetéik a szennyezett vizet?
22,6 mikrogramm
Már egy hete csak palackos vizet ihatnak a Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskola diákjai és dolgozói az ólomszennyezettség miatt. A mérések szerint az intézmény több pontján 22,6 mikrogrammnyi anyagot találtak egy liter csapvízben, ami a megengedett határérték kétszerese. Az iskola igazgatója a Borsnak azt mondta, hogy nem a bejövő vízzel van a probléma, mivel ott még jó az ivóvíz minősége.
– A vízművek rendszeresen ellenőrzi a vízminőséget, ezért is derült ki most, hogy valami nincs rendben. A szakértők szerint az iskolán belül van a probléma, de egyelőre nem tudjuk, hogy pontosan hol. Azon vagyunk, hogy minél előbb visszaálljon a rend – magyarázta Brucker László. A magas ólomszennyezés azért érdekes, mivel az iskola 1986-ban épült, amikor már elvileg nem használtak ólmot a vízvezetékrendszerben.
Aggódnak a környéken
Bár az igazgató szerint Gazdagréten nem kell aggódni, a szennyezés híre mégis nyugtalanítja a környékbelieket.
– Pont az iskolával szemben lakom, ezért amikor kiderült, hogy szennyezett a víz, én is elkezdtem aggódni. Hiába nem iszunk csapvizet, az ember mégis használja, például a főzéskor – mondta Serafin Józsefné, akinek az unokája éppen a Gazdagrét-Csíkihegyek Általános Iskolába jár. – Körülbelül egy hete jelezték a szülőknek, hogy baj van, azóta nem engedik, hogy a gyerekek a csapból igyanak. Az unokám is a palackos vizet issza. Jó, hogy ez kiderült, de vajon mióta isszák a gyerekek az ólmos vizet? – tette fel a kérdést a szomszéd hölgy.
A közelben lakó, általános iskolás Timi a lakótelep másik iskolájába jár, de a biztonság kedvéért ő is inkább a palackos vizet választja, ha lehet.
Sokba fog kerülni
A Bors által megkérdezett szakember szerint nem könnyű megtalálni a probléma forrását.
– Ahhoz, hogy bemérjük, hogy honnan jön az ólom, ki kell deríteni, hogy milyen csöveken fut a víz az épületben. A régi iskolákban még előfordulhat, hogy ólomcsövet használtak. Az is lehet, hogy a csövek nagy részét már kicserélték, de egy kis részen a régi típusú van, ami szennyezheti a vizet. Emellett a meleg víz előállításánál is kerülhet oda nem illő anyag a folyadékba – magyarázta a Borsnak Ruska Zoltán vízvezeték-szerelő, aki szerint rosszabb esetben akár milliós tétel is lehet a rendbehozás.