A cikk folyamatosan frissül.
Müller Cecília országos tisztifőorvos és Lakatos Tibor rendőr ezredes, a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős Operatív Törzs ügyeleti központjának vezetője ismét online tartják meg közös sajtótájékoztatójukat.
Kiss Róbert rendőr alezredes, az Operatív Törzs ügyeleti központjának munkatársa azt mondta, tegnap döntöttek arról, hogy Magyarország csatlakozik a polgári védelmi EU-s bizottsághoz. Magyarország a felhatalmazott és tárolt eszközökre igényt nyújthat be.
739 rendőri intézkedés történt a kijárási tilalom megszegése miatt. 15 ember kapott bírságot.9037 esetben rendeltek el hatósági házi karantént, amit ellenőriznek folyamatosan. Az elmúlt időszakban 67 ilyen ellenőrzés volt.
163 szabálysértési feljelentést tettek, 94 fővel szemben szabtak ki helyszíni bírságot.
Kiss Róbert elmondta, a határon Csanádpalotánál van fennakadás, mindkét oldalon.
Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta:
nincs szükség a kijárási időpontok módosítására, de folyamatosan elemzik a helyzetet.
Hétfő reggelre az új típusú koronavírussal diagnosztizáltak száma 447-re nőtt Magyarországon.
Közülük 10 iráni, 2 brit, 1 kazah, 1 vietnámi és 433 magyar állampolgár.
Az aktív vírushordozók száma 398, mivel 34-en már meggyógyultak, és 15-en meghaltak.A halottak száma vasárnap reggelhez képest kettővel nőtt. Mindketten idősek, 90 év felettiek voltak és alapbetegségeik is voltak.
Intézményes karanténban jelenleg 73-an tartózkodnak, a hivatalos úton végzett mintavétel száma pedig 13 301.
Még mindig a csoportos megbetegedések szakaszában vagyunk,tömeges fertőzésről tehát nem lehet beszélni.
Ahhoz, hogy ez egyelőre így is maradjon, kulcsfontosságú a kormányzati korlátozások és a különböző ajánlások betartása.
Hozzátette,az ország egész területén, egyenletesen oszlik el a fertőzöttek száma, nincsenek tehát Magyarországon gócpontok.
A kijárási korlátozások működnek,az, hogy mindennap újabb fertőzésekről számolunk be egy természetes dolog
- emelte ki.
Megismételte, fontos a másfél méteres szociális távolság megtartása, ezzel nagy valószínűséggel meg lehet akadályozni a fertőzés átadását. A tisztifőorvos szerint Magyarországon robbanásszerű terjedésről nem lehet beszámolni.
A világon nagyon sokféle teszt terjed, többségük még bevizsgálatlan. Ezek a magánlaborokban elvégzett tesztek csak nagyon korlátozottan alkalmasak a vírus jelenlétének kimutatására, ugyanis csupán a szervezetben termelődött ellenanyagot tudják kimutatni - emelte ki Müller Cecília. A Nemzeti Népegészségügyi Központ tesztjei sokkal jobbak, de ezek által is csak az aktuális állapotot lehet megmondani - tette hozzá.
Ha valaki tüneteket észlel magán, akkor először a háziorvosával beszéljen- mondta Müller Cecília.
A laboratóriumi vizsgálat nem játszik olyan fontos szerepet a vírus terjedésének a megállapításában, ahogy gondoljuk. Ez egy hamis biztonságot ad az embereknek, mert a neatív tesztek után később nyilván elkaphatják a fertőzést- emelte ki.
A tisztifőorvos ismét otthonmaradásra szólította fel az időseket, a fiatalokat pedig az idősek segítésére.
Azt is kérte:
a boltokban ne fogdossunk végig mindent.
Ez járvány-helyzettől függetlenül egy rossz szokás. Azt az élelmiszert emeljük le a polcról, amiről látjuk, hogy tiszta. Ha nincs becsomagolva, akkor fogót használjunk. Ügyeljünk a bolti eladók egészségére is. Válasszuk a kártyás fizetési lehetőséget. Mossunk utána alaposan kezet - hívta fel a figyelmet. Amíg átadjuk az időseknek az élelmiszert az nem minősül kockázati tényezőnek, de utána mossunk kezet - mondta Müller Cecília.
Müller Cecília újságírói kérdésre válaszolva megismételte, hogya háziorvos javaslatára küldenek ki mentőt a gyanús esetekhez. A háziorvosok gyakrabban élnek ezzel a lehetőséggel. A mentők 24 órán belül odaérnek a kijelölt címhez. Ez ügyben mindenkinek a türelmét kéri, ugyanakkor ez nem minősül súlyos esetnek. Ha az orrból kell mintát venni, akkor azt kérik, hogy előtte ne egyenek, és ne is igyanak.
Müller Cecília megerősítette a V4NA nemzetközi hírügynökség információját, hogy a WHO hamarabb jelzett a járványról, mint az EU-s egészségvédelmi ügynökség. A WHO január 24-én jelezte, hogy baj lehet, az EU ekkor még csekélynek érezte a veszélyt.
Orbán Viktor 108 egészségügyi intézmény élére nevezett ki katonai kórház parancsnokokat. Ez életmentő lehet. A katonai kórház parancsnoka orvosi kérdésekben nem hozhatnak döntéseket, tanácsokat sem adhatnak.
A feladatuk a gyógyítási eszközök biztosítása.A kórház parancsnokok együttműködésre kötelezhetőek az intézmények vezetésével - fűzte hozzá Halmosi.