Másfél milliárd forintért vette volna meg a magyar állam a volt amerikai nagykövet, Nancy Goodman Brinker festménygyűjteményét, de egy év után még mindig nem köttetett meg az üzlet. A kormány hallgat az okokról.
Tavaly szeptemberben született kormányhatározat arról, hogy Magyarország megvásárolja a 150 kortárs magyar képet tartalmazó, jelenleg az Egyesült Államokban lévő Goodman-gyűjteményt, amelyet a Szépművészeti Múzeumban és a Magyar Nemzeti Galériában állítottak volna ki állandó jelleggel. Sajtóhírek szerint a volt nagykövet festményei 5,5 millió dollárt – azaz 1,5 milliárd forintot – értek akkor, az Orbán-kormány pedig tíz éven át évente tízmillió forintból népszerűsítette volna itthon és a világban az értékes gyűjteményt. Azonban se a képeknek, se a reklámkampánynak a mai napig híre-hamva sincs. A Bors megkérdezte a Miniszterelnökséget a késlekedés okáról.
– A kormányhatározatból fakadó szerződések megkötése és a vonatkozó szakvélemények előkészítése jelenleg is folyamatban van, kérdésekre csak ezek lezárását követően tudunk majd nyilatkozni – írta a tárca.
Ellentmondásos információk keringenek arról, hogy az árról nem tudtak megegyezni a volt nagykövettel, vagy pedig gyengült a képvásárlás eredeti célja. Meg nem erősített hírek szerint Orbánék azért akarták megvenni a gyűjteményt, hogy elnyerjék az amerikai politikában jó kapcsolatokkal bíró Goodman támogatását. A politikus 2001–2003 között volt nagykövet Magyarországon, amikor a mélypontra süllyedt Orbán és az Egyesült Államok kapcsolata.