Aktuális

Otthoni munkavégzés -  Munkahelyi baleset lehet az áramütés, a forrázás nem

Bors

Létrehozva: 2020.10.13.

A koronavírus miatti korlátozások ideje alatt több cég átállt otthoni munkavégzésre. A hirtelen jött váltás nehéz helyzetbe hozta a munkáltatókat, jogászokat, hiszen munkajogi szempontból nem egyszerű a helyzet. Erre ugyanis nincs még törvény, de hamarosan a parlament elé kerül a Munka törvénykönyve módosítása. A szakértő szerint a munkahelyi balesetek mindig vitásak

Elég a közös megegyezés 

A karantén márciusi bevezetése teljesen váratlan helyzet elé állította a munkáltatókat és munkavállalókat. Aki olyan munkát végzett, hogy megtehette, átállt otthoni munkavégzésre. A home office-ra még nincs törvény, így sok kérdés válaszokra vár. 

– A home office-t, mint fogalmat, nem tartalmazza a törvény – kezdte a Borsnak Havas-Sághy Gábor ügyvéd, informatikai szakjogász.

– Egy olyan fogalom, amit a gyakorlat alakított ki, de már készül rá egy törvénytervezet, ami ezt a kérdést rendezi. Ez munkaszerződés-módosítást nem igényel, de szükséges hozzá egy megállapodás, amiben a munkáltató kéri, hogy a munkavállaló fogadja el a home office szabályokat és legyen hajlandó otthonról dolgozni. Erre márciusban, a kialakult helyzetben külön felhatalmazása volt a cégvezetőknek anélkül, hogy a beosztott hozzájárult volna, így egyoldalúan tudott dönteni. Most ilyen szabályozás nincs hatályban, hiszen nincs kijárási korlátozás, így az otthoni munkavégzés nem kötelező. Jelen esetben meg lehet oldani közös megegyezéssel. Ehhez érdemes a munkáltatóknál egy home office szabályzatot készíteni, ami csak erre vonatkozik és amiben minden kérdést rendeznek. Ezt aztán el kell fogadniuk a dolgozóknak. Ebben érdemes kitérni arra is, hogy mi számít munkahelyi balesetnek.

Mindig vitás helyzetet teremt

A szakértő lapunknak elmondta, már találkoztak otthoni munkavégzés közben történt balesetek miatt megkeresésekkel.

– Az otthoni munkavégzés különleges helyzetet teremt. Ilyenkor az otthon végzett munka közben elszenvedett baleset megalapozhatja a munkáltató felelősségét – folytatta a szakember.

– Ilyenkor valamilyen támogatásra, táppénzre jogosult a dolgozó. A munkahelyi balesetről van konkrét rendelkezés, azt is tudjuk, hogy az otthon végzett munka szabályos munkavégzésnek számít. Az otthoni távmunkavégzés azonban sok kérdést felvet, adatbiztonsági, munkavédelmi és bizalmi kérdéseket is, különös tekintettel arra, hogy a munkavégzés természetéből adódóan a munkavállalónak nagyobb önállósága van a munkavégzés és a szervezés tekintetében is. Mint ahogy abban is, ha valaki a lakásában szenved balesetet, miközben dolgozik, az munkahelyi balesetnek számít, de csak akkor, ha ez a munkavégzéssel közvetlen kapcsoltban áll.

Fel kell mérni

– Javasolt, hogy a vezetőség méresse fel, milyen körülmények közt dolgozik a laká­sában a kolléga – mondta Havas-Sághy Gábor. – Persze ez nem minden esetben lehetséges, de akár egy kérdőívvel is meg lehet oldani. Legyenek elvárások a munkavállalóval szemben!

Mert ha például leforrázza magát a dolgozó, az nem minősül home office balesetnek.

De ha megrázza az áram, főleg a cég által kiadott technikai eszköz végett, akkor az lehet. De persze az sem mindegy, milyen célra használta lakásában mondjuk a laptopot az illető. Mert ha privát célra, akkor az megint más kérdés. Erre szoktuk külön javasolni az informatikai eszközökre vonatkozó szabályzatot. Az otthoni munka miatt készül már a Munka törvénykönyv módosítása, de míg el nem készül, addig a távmunkára vonatkozó törvények vonatkoznak a home office-ra.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek