Hónapok óta nem szűnik a szalmonellajárvány kaposvári bölcsődékben. A hatóság az ételekben keresi a hibát, de az összes minta negatív volt idáig.
Forrás: Thinkstock
Tehetetlennek érzik magukat a szülők Kaposváron. Legalább öt Somogy megyei intézmény érintett a járványban, és nem tudják, hogyan jutott el a szalmonella egyik bölcsiből a másikba. Egy közelmúltban tartott lakossági fórumon derült ki, hogy az első hullám a Tulipános bölcsődéből indult, még a nyáron.
Nyolc hétig beteg volt
– Az én gyermekemnél tíz nappal ezelőtt állapították meg a szalmonellás fertőzést – mondta az egyik anyuka a fórumon a Somogy Megyei Hírlap tudósítása szerint. – A kislányom négy hétig teljesen egészséges volt, ráadásul úgy lett szalmonellás, hogy nem volt más fertőzött a bölcsődében. Nem értem, honnan kaphatta el – tette hozzá az aggódó szülő.
A fertőzést augusztus 3-án észlelték, ezután még két hullámban bukkant fel, további négy bölcsődében. A szülők érthető módon aggódnak: az egyik gyerek nyolc hétig küzdött a betegséggel, egy másik több éjszakát is kórházban töltött. A hasonló korú gyerekek szülei közül többen be sem adják a kicsiket a bölcsibe.
Újra és újra felbukkan
A bizonyítottan szalmonellás gyerekek csak akkor mehetnek vissza közösségbe, ha kétszer is negatív lesz a mintájuk. De a betegség újra és újra felbukkan. Úgy tudni, eddig az összes bölcsis tíz százalékánál, huszonöt gyermeknél mutatták ki a fertőzést. Elsőként élelmiszerekre gyanakodtak: a megbetegedések három hulláma alatt huszonöt felülettisztasági mintát vettek, másfél hónap alatt további hetven ételmintát vizsgáltak meg, de egyik sem mutatta ki a szalmonellát. Az ételeket biztosító Menza Minta Kft.-nél ennek ellenére szigorítanak, hogy végleg kizárják a lehetséges források közül a közétkeztetést.
– A hatóságok megvizsgálják valamennyi bölcsődés gyermek és ott dolgozó felnőtt mintáját. Az ország legjobb szakembereivel is konzultáltak, amely alapján elmondható, hogy a bölcsődék biztonságosan működnek – közölte a Borssal a Somogy Megyei Kormányhivatal. Hozzátették, az októberi megbetegedéseket az okozhatta, hogy a tüneteket nem mutató, de a kórokozót hordozó gyerekek visszafertőzték egymást. Október 31-e óta nem volt újabb megbetegedés.
Mit lehet tenni?
A megyei tisztifőorvos szerint péntekre leellenôrzik a bölcsisek székletmintáját, közben továbbra is figyelnek a bölcsődei játékok, textíliák, bútorok tisztaságára.
– A betegség lefolyása, súlyossága változó, de a kicsikre, idôsekre különösen veszélyes lehet. Szájon keresztül bejutva fertőz, főleg széklettel szennyeződött étel vagy ital által. A kézmosás, fertőtlenítés rendkívül fontos – magyarázta a Borsnak dr. Nagy Árpád háziorvos, belgyógyász. A szalmonella baktériumait az alapos sütés-főzés elpusztítja: ha az étel felforrt, vagy elérte a 75 fokot, biztonsággal fogyasztható. Fontos a nyersanyagok és a késztermékek elkülönítése. A szalmonella egyébként nem ritka betegség, idehaza évi 12 ezer eset fordul elő.