Korhadó fejfák jelzik, hogy rég nem búcsúztattak már tamagocsit, azaz kis japán játék kütyüt a dunaszekcsői löszfalban. Az enyészeté lett a több száz sírhely.
Jó pár évvel ezelőtt a baranyai falu egészen sokszor volt a média figyelmének középpontjában, leginkább egy embernek, Pazaurek Dezsőnek köszönhetően. Ez a férfi elképesztően őrült és mókás ötleteivel tudott hírnevet szerezni a településnek. Többek között a 90-es évek végén kialakította a japán játék virtuális, elpusztult állatkáinak temetőjét is, méghozzá az általa vezetett étterem és panzió melletti löszfalban. Az egyedülálló ötlet feltette a világtérképre Dunaszekcsőt.
– Több száz lyukat fúrtunk a tamagocsiknak. Nem tudtuk gépesíteni a dolgot, így a szőlőtőkék ültetéséhez használt kézi fúrót használtuk. De legalább a gyurgyalagoknak is segítettünk, hogy a löszfalban fészkelhessenek – árulta el Kiss-Gadó Csaba, aki Dezső szakácsaként dolgozott évekig. Hozzátette, a temetések mindig vasárnap, ebéd után zajlottak, és a Mikulás vezette a szertartásokat.
Pazaurek Dezső 2008-ban elhunyt. Mint kiderült, saját makacssága is közrejátszott ebben. – Nagy állatbarát volt. Egyszer egy bika hozzányomta a lábát a kerítéshez, és durván összeroncsolta azt. Az orvosok le akarták vágni a sérült végtagot, ő azonban hallani sem akart róla. Végül aztán ebből lettek olyan szövődményei, amelyek miatt rákos lett és meghalt – tudtuk meg Kiss-Gadó Csabától.
A mókamester halála a falunak sem tett jót. A temető ottjártunkkor már csak egy szétmállott, virtuális kísértetek járta helynek hatott, amelyről ismeretek híján meg sem lehetett volna mondani, micsoda.
De a település is egyre nehezebb helyzetben van. Bár a Pazaurek által létrehozott dunaszekcsői alapítvány működtette kultúrházban nagy élet van, az utcák csendesek, több épületen ott virít az Eladó tábla. – Milyen hely az, ahol még a benzinkút is bezár? – fakadt ki egy kávézóban üldögélő Attila, aki szerint Dunaszekcső is olyan, mint a tamagocsi. Ha nem figyelnek oda rá, előbb-utóbb elpusztul.
Kijelzőn etették az állatot
A tamagocsi egy japán játék, amelyet 1996-ban dobtak piacra, és rövid idő alatt világszerte hatalmas sikert aratott. A gyerekeknek szánt, kis kijelzővel és néhány nyomógombbal ellátott eszköz lényege a virtuális állattartás volt. A játékban egy kis, aranyos lényt kellett gondoznunk, mintha a valós házi kedvencünk lenne. Ha megéhezett, etetnünk kellett, ha megbetegedett, a gyógyulásáért küzdhettünk. Ha pedig rossz gazdik voltunk, állatkánk elpusztult. Utóbbiban látta meg a fantáziát aztán Pazaurek Dezső.
Vízlépcső slagból
A több mint két méter magas Pazaurek Dezső nem csak termete miatt volt feltűnő jelenség. Mindig elképesztő dolgokkal nevettette, mozgatta meg a környezetét. Egy slag és egy lépcsősor segítségével Dunaszekcsőre álmodta meg a vízlépcsőt, kitalálta a nyári Mikulást, létrehozta a jugoszláv háborúba kamukirándulásokat szervező Rizikó Tourst. Emellett kötélhúzást szervezett a Duna két partján fekvő, szomszédos Dunaszekcső és Dunafalva között is. A hírek szerint utóbbi község csak amiatt tudott győzni, mert a helyiek traktor után kötötték a kötelet.