Immár 11 napja nem ad életjelet magáról a luxusautók felújításával foglalkozó maglódi vállalkozó. A Bors által megkérdezett szakértő szerint Pintér Gyula eltűnésének körülményei nem sok jóra engednek következtetni.
Gőzerővel nyomoz a rendőrség a gyömrői műhelyéből előbb maglódi otthonába, majd onnan ismeretlen helyre távozó ötvenéves férfi felkutatása érdekében. Ahogy a Bors megírta: a kutyájával kámforrá vált férfit eleinte eltűntként kezelték, múlt csütörtökön azonban átminősítették az ügyet: immár „személyi szabadság megsértése” miatt nyomoznak a zsaruk. Az sem kizárható, hogy hamarosan újra változik az a bizonyos minősítés – korábban számtalan, országos érdeklődést kiváltó esetnél láthattuk ezt a forgatókönyvet.
Világos, hogy valakik korlátozzák Gyulát
A magyar rendőrség honlapján jelenleg csaknem 2700 eltűnt embert tartanak számon, és sajnos a kutatást segítő közösségi oldalakon működő csoportoknak is bőven van teendőjük.
– Ha valakit nem találnak, még nem jelenti automatikusan azt, hogy bűncselekmény történt, számos ok miatt kezelhetnek valakit eltűntként. Jelen esetben azonban világosan látszik, hogy a férfi nem önszántából marad távol az otthonától. Valaki korlátozta vagy korlátozza őt a mozgásában. A rendőrök megtették az első lépést, amikor bűncselekménynek minősítették az ügyet – vélekedett dr. Györei Péter ügyvéd, aki korábban az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóságának kiemelt főnyomozójaként is tevékenykedett.
Túlságosan sok idő telt már el
Pintér Gyula kutyája felettébb gyanús körülmények között Szlovákiából került elő, de a jogász szerint ennél már jóval több bizonyíték lehet a zsaruk kezében.
– A kapcsolatainak a feltérképezése mellett a telefonjának a cellainformációit elemzik ilyenkor. A mozgását így addig tudják követni, amíg a mobilját esetleg el nem vették tőle. A híváslistáját is meg lehet nézni, ami alapján ismét el lehet indulni, mert sok mindenről árulkodik, még akkor is, ha felkészült bűnözők állnak a háttérben – magyarázta a szakértő.
– Aligha valószínű, hogy amennyiben a férfit valóban elrabolták, úgy a tettesek váltságdíj reményében tették ezt. Véleményem szerint már felvették volna a kapcsolatot a családdal, hiszen minél több idő eltelik, annál nagyobb a lebukás veszélye, az eltűntet pedig nincs értelme fogva tartani. Félő, hogy már túl sok idő eltelt – tette hozzá az exzsaru. Példaként Farkas Helga esetét lehet említeni, 1991-es elrablása után hamar jelentkeztek a váltságdíjat követelő tettesek, igaz, végül a sikeres lebonyolítás meghiúsult. A fiatal lány holtteste azóta sem került elő.
Kísérteties hasonlóságok
Az eltűnt villanyszerelők ügye kísértetiesen hasonlít a mostani esethez. A mosonmagyaróvári Mácsik Zoltán is a kocsijával tűnt el, majd az autó előkerült, a vállalkozó azonban azóta sem. A rendőrség itt is kezdetben eltűnés, majd személyi szabadság megsértése miatt nyomozott, később emberöléssé minősítették az ügy státuszát. Az ügyvéd szerint a rendőrség részéről ugyanez a dinamika figyelhető meg Novozánszki Fanni ügyével kapcsolatban is: személyi szabadság megsértése helyett már itt is emberölés a gyanú.