<p>Egy fővárosi háziorvost azzal vádolnak, hogy nem segített egy összeesett férfin. Az orvos állítja, nem hibázott.</p>
Forrás: Thinkstock
Földön fekvő idős bácsira figyelt fel egy Dávid nevű férfi, aki a délelőtti órákban sétált feleségével és gyermekével az egyik fővárosi rendelő előtt még december végén.
– Azonnal odarohantam hozzá, eszméletlen volt, semmire sem reagált – emlékezik Dávid a megrázó, tragikus esetre.
– Még lélegzett, úgyhogy stabil oldalfekvésbe helyeztem. Egyből hívtam a mentőket, majd berohantam segítségért a gyermekorvosi rendelőbe. Ott azonban egy asszisztens azt mondta: mivel hívtam a mentőket, nem tud segíteni, várjam meg őket. Rohantam vissza, addigra ott volt egy másik úr. Hamarosan kiderült róla, hogy a rendelőben dolgozik orvosként. Nem segített, mivel azt hitte, hogy részeg a férfi. Kérdem én: akkor nem kell segíteni!? A mentők szerencsére nagyon gyorsan, hét perc múlva kiértek, ők szintén kiakadtak az orvosra. Negyvenöt percig küzdöttek az életéért, én tartottam az infúziós tasakot, de sajnos elhunyt. Hamarosan jöttek a rendőrök is, és letakarták a halottat, amely sokáig ott hevert még – folytatta a segíteni igyekvő férfi a Borsnak, aki elmondása szerint írásban panaszt nyújtott be az orvossal szemben a Magyar Orvosi Kamaránál.
Kerestük a kamarát, hogy foglalkoznak-e a gyermekorvos ellen tett panasszal, és ha igen, született-e döntés az ügyben, de ezidáig nem válaszoltak.
Az orvosi rendelőt fenntartó önkormányzatnál telefonon elmondták, amíg az orvosi kamara nem hoz hivatalos döntést az ügyben, nem illetékesek. Mint mondták, abban az esetben döntenek az orvos sorsáról, ha elmarasztaló határozat születne az ügyben. A Bors elérte a megvádolt orvost, aki állítja, nem hibázott szakmailag.
– Amikor megérkeztem a rendelőhöz, elismerem, észrevettem a földön fekvő férfit. Viszont akkor és ott nem tudtam volna semmit sem tenni az életéért. Van egy olyan orvosi kötelezettség, aminek értelmében nem veszélyeztethetem a beteg életét, máskülönben én viselem a következményeket. Szerencsére a mentők hamar kiérkeztek – nyilatkozta a Borsnak a férfi, aki évtizedek óta rendel a kerületben.
Mint mondta, gyermekorvosként rendelési időben a beteg gyermekek ellátása a feladata, az intézményen kívül viszont nincs felelőssége. Arra a kérdésre, hogy tiszta-e a lelkiismerete, határozott igennel válaszolt...