Másfél millióba kerül az, amiért Magyarországon nem lehet fizetni a szigorú jogszabályok miatt. Persze vannak, akik feketén így is megpróbálnak donorpetesejthez jutni, hogy kisbabájuk születhessen.
Csehországban kezelik a meddő magyar nőket. Évente csaknem kétszáz nő utazik csak Csehországba azért, hogy ott teljesen legálisan juthasson ötezer euró ellenében donorpetesejtes kezeléshez. Ma ugyanis Magyarországon annyira szigorú a jogszabály, hogy ez szinte lehetetlen. Így bőven vannak, akik feketén keresnek vagy ajánlanak fel petesejtet, fizetségért.
– Szóba jöhetne az anonim petesejtdonáció, vagyis amikor ismeretlen személy adományoz petesejtet, ilyen azonban gyakorlatilag nincs, intézeteinkben 25 év alatt egyszer sem fordult elő. A másik lehetőség, ha van a családban olyan nő, aki még 35 év alatti, és már van legalább egy gyermeke – ő adhat petesejtet a rokonának. De a jogszabály elég szűk rokoni körnek ad erre lehetőséget, az ilyen adományozás is elég ritka, nálunk 8-10 eset fordul elő évente. A rokonsági fok leellenőrzése is okozhat gondot. Előfordult, hogy egy donor több beteg esetében is rokonként jelent meg két intézetünkben, amit jelzett a rendszerünk. Ennek az ügynek büntetőjogi következménye is lett – mondta a Borsnak dr. Kaáli Nagy Géza István, a magyarországi Kaáli Intézetek megalapítója.
Becslések szerint Magyarországon 150 ezer pár szenved attól, hogy nem fogan meg a kisbabájuk. Ráadásul ha donorpetesejtre van szükségük, akkor itthon erre szinte semmi esélyük. Csehországban viszont teljesen legálisan van lehetőség arra, hogy fizessen ezért a pár. Megkerestük a Brnóban található Reprogenesis klinikát. Ők is alátámasztották, hogy igen nagy náluk az érdeklődés a magyarok részéről, évente körülbelül hetven páciens fordul hozzájuk. Olyan sokan mennek, hogy külön magyar nyelvű honlap és anyanyelvi koordinátorok segítenek a magyaroknak. Ugyanúgy, ahogyan a Reprofit Klinikán is, ami szintén megtalálható Brnóban. A saját adataik szerint a hozzájuk forduló nők a világ hatvan országából érkeztek, amik közül a kilencedik helyen állt Magyarország, 2016-ban 108 beteggel.