Turmalin, diffúzor, ionizáló, AC motor – ezeket a szavakat csak azok értik, akik beleásták már magukat a hajszárítók rejtelmeibe. Tényleg szükségünk van ilyen speciális dolgokra?
Csak áll az ember a polcok előtt, és nézi a harmincféle hajszárítót. Az áruk 5000-től úgy 30 000 forintig terjed. Ez ennyit tud, az többet. Egyáltalán szükségem van erre vagy arra a funkcióra? A kérdés jogos.
– A rövid hajúaknak tökéletesen megfelelnek a bárhol beszerezhető darabok, akár még az olcsóbb változatok is. A hosszú hajúak viszont ne spóroljanak, nekik a profi készülékeket ajánlom, mert megbízhatóbbak, és könnyítenek az életükön – mondja általánosságban a Borsnak Zsidró Tamás mesterfodrász.
Ő azt ajánlja, hogy 2–3 évente vigyük el márkaszervizbe vagy szerelőhöz átnézetni a hajszárítónkat, nehogy baj érjen bennünket. Ezzel megakadályozhatjuk a baleseteket. Így is előfordulhat, hogy a vezeték a csatlakozásnál eltörik, és zárlatos lesz a készülék. Ez ijesztő hanggal vagy kisebb durranással következik be. Természetesen ilyenkor azonnal le kell cserélni a hajszárítót. A másik veszélyforrás az alkatrészek kopása. Ez is zárlatot okozhat.
Motor
Kétfélével találkozhatunk. Az egyik az úgynevezett AC motor, ami igazán masszív, hosszabb élettartamra tervezték. A gyorsasága és terhelhetősége miatt leginkább szalonokban használják. Váltakozó áram táplálja. A másik típus a DC motor. A boltokban található hajszárítók többsége ilyennel van ellátva, mert ez bőven kiszolgálja a hétköznapi igényeket. Ez egyenáramú.
Ionizáló
Ez a funkció egyre több termékben megtalálható, mert jót tesz a frizuránknak. Negatív ionokkal tölti fel a hajat szárítás közben, ami csökkenti a statikus feszültséget, vagyis fényesebbek és selymesebbek lesznek a tincsek. Nem mellesleg ezek az ionok lebontják a vízmolekulákat, aminek köszönhetően kevesebb időbe telik a szárítás.
Anyag
A drágább, profibb gépek borításának anyagában kerámia vagy turmalin is van. Ez javítja a teljesítményüket és a szerkezetük tartósságát, hiszen minél erősebb és minőségibb a váz, annál nehezebben törik össze vagy hevül fel.
Diffúzor
Nem minden készülékhez adják, de a göndör vagy hullámos hajúak ilyet válasszanak, mert ezzel a kiegészítővel lehet igazán kordában tartani a fürtöket.
Hideglevegő-funkció
A hetvenes-nyolcvanas években még szinte minden boltban kapható hajszárító „tudta”, ma már nincs így. Kevesen tartanak igényt rá, pedig jól jöhet. Főleg akkor kell használni, amikor már szinte száraz a hajunk. Így elkerülhetjük, hogy megsérüljenek a hajszálak.
– Télen különösképpen ajánlott, mert a több réteg ruha, a sál, a sapka anyaga miatt elektromosan feltöltődhet és szállhat a hajunk. Ezt akadályozza meg – mondta Zsidró.
Tisztítsa kéthavonta!
Profibb hajszárítókat fodrászkellékes boltban lehet beszerezni, de manapság már a műszaki áruházak kínálata is elképesztő.
– A vásárlók többségét leginkább a teljesítmény érdekli. Az otthoni használatra készült termékek körülbelül 2000 wattosak. Ez teljesen jó a mindennapokra. Egyre fontosabb a dizájn, a méret és hogy mennyire kényelmes fogni, tartani. Sokan nem tudják, de az élettartamot meg lehet hosszabbítani azzal, ha körülbelül kéthavonta megtisztítjuk a hátsó, levehető rácsot. Itt gyűlik össze a por. Mindenképpen ilyen szétszerelhető típust válasszunk! – adott tippeket Komjáti Anita, a Remington marketingmenedzsere.