<p>Hiába ajánlotta fel önzetlenül egy 22 éves férfi a saját szervét egy súlyos vesebeteg nő számára, a jogszabályok nem engedélyezik a transzplantációt, mert nincs közöttük érzelmi kötődés.</p>
Versenyt fut az idővel egy 41 éves pécsi nő. A korábban Norvégiában és Németországban is ápolóként dolgozó Szendrei Mária tavaly augusztusban tért haza egy rövid időre, amikor hirtelen rosszul lett.
– Teljesen váratlanul ért az egész. Kiderült, hogy mind a két vesém gyors mértékben zsugorodik. Teljesen ledöbbentem, mivel előtte egyáltalán nem voltak fájdalmaim. Október óta heti háromszor kell járnom dialízisre a Pécsi Klinikára – mondta a Borsnak Mária.
Egymilliót kér az apa
Az asszony egy elképesztő személyes drámáról is beszélt a Borsnak.
– Az édesapám alkalmas lett volna donornak, de 1 millió forintot kért a veséjéért cserébe. Mindez szégyenteljes, még akkor is, ha megromlott a viszonyunk. Más családtagom nincsen. Nem tudok dolgozni, a kezelések ugyanis kimerítenek. A barátnőm és a kolléganőim fogtak össze értem, ők tudnak támogatni valamennyi pénzzel, más jövedelmem nincsen – kesergett Mária.
Hiába segítene egy fiatalember
Egyelőre a transzplantációs listára sem sikerült felkerülnie, erre március közepéig várnia kell. A vesebeteg nő számára azonban a minap egy 22 éves, szintén pécsi fiatalember, Gábor önzetlenül felajánlotta a saját szervét.
– Leírhatatlanul boldog lettem. Gábor minden téren megfelel donornak, ám jött az orvosom lesújtó kijelentése: mivel a fiatalember nem áll velem sem érzelmi, sem rokoni kapcsolatban, a jogszabályok értelmében nem kaphatom meg a veséjét. Most azért kellene szurkolnom, hogy meghaljon valaki, és megkaphassam a szervét, miközben itt van egy önzetlen ember? Az orvosok szerint ráadásul átlagosan három és fél évet kell várni a betegeknek, hogy sorra kerüljenek a transzplantációs listán. Lehet, hogy ezt meg sem fogom élni – fakadt ki Mária.
Visszaélhetnek a szervekkel?
Mária most szeretné felmérni a jogi lehetőségeket, és adott esetben peres úton felgyorsítani a folyamatot. Dr. Ábrahám László egészségügyi szakjogász szerint azonban ez valójában nem jogi, hanem erkölcsi és etikai kérdés.
– Sokan próbálják kijátszani ezt a törvényt, amelyet azért alkottak, hogy a donorok ne kérhessenek pénzt a saját szervükért cserébe – indokolt a szakértő.
A szervátültetett fiatalok felépülését segítő Trappancs Egyesület elnöke, Feszt Tímea is hasonló véleményen van.
– Onnantól kezdve, hogy egy vadidegen csak úgy felajánlhatná a szervét valakinek, a szervkereskedelem megállíthatatlanná válna. Persze odaállhatnak a felek az etikai bizottság elé, hogy ők egy párt alkotnak, de annyi keresztkérdést fognak kapni, hogy biztosan le fognak bukni – tette hozzá Feszt Tímea.