Celeb

Pusztulnak a halak Oszter tavában

kbv

Létrehozva: 2018.05.22.

Már nemcsak az egykori erdő, hanem több tucat keszeg is a kárát láthatja Oszter Sándor Diósjenőn épített tavainak. A színész háza mellé vájt óriási gödröket ugyanis a művész néhány napja betelepíttette vízi élőlényekkel. A katasztrófavédelem azonban korábban – miután két gát is megrepedt – megtiltotta Oszternek, hogy a tavakat feltöltse, így azokban már alig van víz. A halak sorban pusztulnak el, mert jelenleg a tavakat tápláló patakban is kevés a víz, így az oxigénhiány végez velük. A po­csolyányi vízben a szúnyogok viszont elszaporodtak.

A helyiek ismét forronganak, állatkínzásról beszélnek, és egy igen érdekes körülményről: a te­lepülésen terjed a híre egy dokumentumnak, amelyet a katasztrófavédelem állított ki arról, hogy a gátak alapja súlyosan megrongálódott.

– A dokumentum szerint a gát helyrehozhatatlan, a katasztrófavédelem pedig megszüntette a tavak engedélyezési eljárását, mert képtelenség a gátat újraépíteni. Ennek fé­nyében különösen érthetetlen, a színész miért telepített a tavakba ke­szegeket. Természetes, hogy egy telepítés után pár hal elpusztul, ám ilyen mennyiségben már ag­gasztó. Ráadásul ide járnak a kóbor kutyák és a vadállatok az erdőből ebédelni, kihúzzák és szanaszét hagyják a bűzlő haltetemeket – mondta lapunknak egy helybéli, aki szerint a dokumentumban az áll, a szakértői vizsgálat megállapította: a nem megfelelő kivitelezés az oka, hogy a gátak alja átázott.

Megkerestük a fővárosi katasztrófavédelmet, ahol ko­rábban lapunknak elmondták: szak­értők bevonásával vizsgálódnak. Most rákérdeztünk, ez milyen eredménnyel zárult, ám azt a tájékoztatást kaptuk, hogy még mindig dolgoznak.

Mint ismert, a színész tavaly nyáron kezdett tórendszer építésébe a Jenői-patakon, közvetlenül a villája mellett. A területhez és az építési engedélyekhez még 2000-ben jutott: az önkormányzat egy határozatban a Jenői-patak egy szakaszát árokká minősítette, így az eladhatóvá vált Oszter részére az erdővel együtt. Patakként a területet nem lehetett volna eladni, mivel minden édesvíz állami tulajdon.

Az átminősítést követően Oszter Sándor beadta a kérelmét a telek megvásárlására, amit a patak keresztülszel. Megkapta, majd tizenhét évvel később elkezdődött az építkezés. Oszter uniós pénzt is felvett a  munkához: a „vizes élőhelyek megóvása” kategóriában nyert a pályázata. A terület a mesterséges tavak létrehozása előtt nem számított vizes élőhelynek, nem volt mit megóvni, halakkal azonban már egész más a helyzet.   

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek