Ötven évvel ezelőtt ezen a napon adta első koncertjét a legendás zenekar, a Stones egy londoni pubban. A brit bandának Magyarországon is hatalmas rajongótábora van a mai napig.
Huszonkilenc stúdió-, tizenkét koncertalbum, harminc válogatáskorong és százhét kislemez. Ez a Rolling Stones termése az elmúlt ötven évben. Az eredeti bandatagok közül Mick Jagger (énekes-szövegíró) és Keith Richards (gitáros-dalszerző) maradt. Az újoncok: Charlie Watts (dobos), aki 1963-ban csatlakozott és a Mick Taylort váltó Ronnie Wood. Az alapító Brian Jones (gitáros) 1969-ben meghalt, Bill Wyman (basszusgitáros) 1993-ban kilépett. A Rolling Stones énekese, Mick Jagger a kellő mennyiségű botrányt is kitermelte a bandának ötven év alatt. A legfrissebb és legszaftosabb hírek a mai napig Jaggerrel kapcsolatban látnak napvilágot. Mick csaknem négyezer nővel feküdt le élete során. Olyanokat csábított az ágyába, mint Madonna, Angelina Jolie, Uma Thurman vagy Carly Simon. A feleségét, Jerry Hallt pedig állítólag David Bowie-val csalta meg.
FALUSI MARIANN
Kisgyermekkora óta rajong a zenekarért, főleg Mick Jaggerért.
– Energikus, mint egy állat. Hihetetlen, hogy az idő múlásával semmit sem veszít a lendületéből. Ahányszor csak látom, hallom, felfrissülök, feltöltődöm.
DEÁK BILL GYULA
Csinálják, amíg csak bírják
A hatvanas években kezdtem el énekelni, akkor jött be a beatzene, így a Rolling Stones is. A Hobo Blues Bandben mindannyian szerettük őket, hozzám főleg azért állnak közel, mert R’n’B-os alapokon is dolgoztak. Talán a Satisfaction a kedvencem, de nagyon sok olyan dal van, amit kedvelek, például a The Last Time. Mivel nagyon régóta a pályán vannak, biztos valami megfogja az embereket bennük a zenéjükön kívül. Az előadásmódjuk is utánozhatatlan, Mick Jagger, Keith Richards, Ronnie Wood, vagy az elhunyt Brian Jones fenomenális volt. Merítettem belőlük sokszor én is a dalaimban. Azt hiszem, amíg bírják, addig lehet és kell is nekik csinálni.
SZABÓ ESZTI
Senkinek sem akartak megfelelni
Nagyon szeretem a Stonest, talán ők a legrégebben működő aktív rockzenekar, és néhány dalukat játsszuk is az unplugged koncertjeinken – magyarázza a Megasztárból ismert Szabó Eszter.
– Szimpatikus, hogy bár lázadók voltak és egyediek, nem derogált nekik slágereket írni, de a Beatles jófésült és kedves imázsával szemben mertek kihívóak, csúnyák lenni, furcsán mozogni, egyedi témákról énekelni. A titkuk szerintem rendkívül szerteágazó dolgokból áll, ezért utánozhatatlanok. Ezek közül szerintem a legfontosabb az újítás, a szabadság és az, hogy nem megfelelni akarnak, hanem a sor elejére álltak, nem törődve azzal, követi-e őket bárki.
JANICSÁK ISTVÁN
Mindig rosszfiúk voltak
– Elég sok kedvencem van tőlük, de én Mick Jagger dalait is bírtam. Természetesen a Satisfaction és a Honky tonk woman, vagyis az elcsépeltek is közéjük tartoznak – vallotta be Janicsák István.
– A Stones egy kultzenekar, ahol nem is azt mérjük, milyen zenészekből áll, bár ők jó zenészek. Meghatároztak a rockzenében egy irányvonalat. Mindig rosszfiúk voltak, azok pedig mindig megtalálják egymást, amikor elfogy a pénzük. A Beatles inkább krisztusi küldetést vitt végbe, ők voltak az alfa és az omega. Mindent megéltek az első években, aztán kiürültek. A Stones tagjai meg kicsit félremennek, aztán újra nyomják. Nem istenek akarnak lenni, ők ördögök, ez a titkuk.
TARLÓS ISTVÁN
A Rolling Stones egy életérzés
– Nekem a Rolling Stones jelenti a fiatalságomat. Azokat az életérzéseket, amelyeket elmondani nem lehet, legfeljebb átérezni, 1963 óta kedvelem a zenekart – mondta a Borsnak Tarlós István főpolgármester, aki köztudottan nagy rajongója az együttesnek.
– Élőben csak egyszer láttam őket, talán öt éve voltak itt a Népstadionban, ami ma már Puskás Ferenc-stadion, de sajnos a tagok közül senkivel sem találkoztam személyesen. A titkuk az lehet, hogy soha senkinek nem akarnak megfelelni. Harmincnyolc Rolling Stones-lemezem van. Egyetlen kedvenc dalt nehéz megjelölni. Talán a régi idők mozijában keresgélek. Legyen mondjuk a Down home girl.