Tudták, hogy eredetileg nem is Peter Falk alakította a népszerű karaktert?
A divat terén finoman szólva is kihívásokkal küzd, esetlen, szószátyár, nyűtt képű figura, ráadásul roncstelepre való autóval jár, népszerűségben mégis lekörözi az akciófilmek sportkocsikkal száguldozó, délceg macsóit és a természetfeletti képességekkel büszkélkedő szuperhősöket.
Az álnaív Columbo hadnagy évtizedek óta letörölhetetlen a magyar tévécsatornák képernyőiről, kopott alakján nem fog az idő, pedig már 55 év telt el azóta, hogy először feltűnt egy filmben, igaz, akkor még nem a „saját” sorozatában.
Columbo harmadik megformálójának, Peter Falknak meghozta a világhírnevet, de nálunk még a magyar hangját kölcsönző Szabó Gyula népszerűségéhez is hozzájárult. Nem véletlen, hogy a szórakozott nyomozónak emlékművet emeltek Pesten kicsivel több, mint egy éve. Peter Falk dédapja ugyanis Falk Miksa volt, ezért a róla elnevezett utcába került a felügyelő és kutyájának szobra. Fekete Géza készítette az alkotást, amely mintegy két méter magas, és csaknem 14 millió forintba került.
• 1960-ban tűnt fel először a figura az Egyesült Államokban a The Chevy Mystery Show című sorozat 10. részében, amikor Columbót még Bert Freed alakította.
• Peter Falk csak a harmadik megformálója. A történetet színpadra is vitték Recept: Gyilkosság címmel, ebben Thomas Mitchell játszotta a hadnagyot.
• A szerep népszerűsége miatt írtak hozzá önálló televíziós sorozatot, ebben már Falk debütált 1968-ban.
• Van egy sohasem látható felesége, akinek még a neve sem derül ki. (Képünkön Falk és igazi neje.)
• Keresztnevéről sohasem esik szó, de az első évadban felmutatja jelvényét, amelyről leolvasható, hogy Frank.
• Egy 1959-es Peugeot 403-as kabrióval járt, amelyből alig félezer darabot gyártottak a világon.
• Rettenetesen rossz céllövő, ezért az előírt lövészetekre maga helyett a kollégáját küldi el. Fegyvert nem hord magánál.
• Az egyik epizódot az akkor még kezdő Steven Spielberg rendezte.
• Columbo rettenetesen zsugori, 25. házassági évfordulóján inkább táborozni vitte a feleségét, hogy ne kelljen neki ezüstöt venni.
– Olyan korban készült a sorozat, amikor Columbo rácsodálkozhatott a technológia újdonságaira. Ma már persze ezen jót nevetünk. De mivel hosszú évtizedeken keresztül együtt élt velünk, meghitt kapcsolatba kerültünk vele, mint például Bud Spencerrel, ezért nem is a sorozat történései vonzzák a nézőt a képernyő elé, hanem maga a karakter és az élmény, amit a film nyújtani tud. A fiatalok esetében pedig retrólázról beszélhetünk – mondta Réz András filmesztéta.