Családja biztonsága érdekében nem vállalta a nyilvánosságot az az iraki származású csellóművész, akit Donald Trump elnöki rendelete miatt akartak kitiltani az Egyesült Államokból. Fischer Iván karmester a Borsnak elmesélte, hogyan győzte meg az amerikaiakat.
Egyesült államokbeli koncertturnéra indult volna a múlt héten a világhírű Budapesti Fesztiválzenekar Fischer Iván karmester vezetésével. Csakhogy az USA új elnöke, Donald Trump gyorsan beváltotta egyik választási ígéretét: beutazási tilalmat rendelt el több muszlim ország – köztük Irak, Irán és Szudán – állampolgáraival szemben. A Magyar Nemzet megírta, hogy emiatt a zenekar egyik tagjának, egy iraki-magyar kettős állampolgár csellistának a budapesti amerikai konzulátus visszavonta a beutazási engedélyét. A művész azonban 1985 óta Magyarországon él, ahol családot is alapított. Iraki útlevele már nincs is, csak magyar.
– Amikor értesítettek, az első gondolatom az volt, hogy ebbe nem nyugodhatunk bele. Soha nem fogok beleegyezni abba, hogy a zenészeim közül bárki hátrányos megkülönböztetésben részesüljön akár származása, vallása, bőrszíne vagy más okok miatt – szögezte le a Borsnak Fischer Iván, aki telefonon beszélt az amerikai külügyminisztérium egyik képviselőjével. Kifejtette, hogy a zenekar fontos tagjáról van szó, akire feltétlenül szükségük van. Mivel előzőleg alaposan elolvasta Trump rendeletét, arra is rámutatott, hogy a jogszabály szövege szerint a tilalom nem vonatkozik a kettős állampolgárokra.
– Meghallgattak, majd másnap értesítettek, hogy visszavonták az utasítást, ami hamisan értelmezte a rendeletet – mondta a karmester.
Az érintett művész nem szeretett volna nyilatkozni, és Fischer Iván is arra kérte a Borsot, hogy családja biztonsága érdekében ne közöljük a csellista nevét. Fischer szerint Trump rendelete – amit egy amerikai bíróság időközben felfüggesztett – súlyos hiba, mert ellenérzéseket kelt sok millió emberben.