<p>Noha még nem járt le vezetői megbízatása, mégis mozog Eszenyi Enikő direktori széke a Vígszínházban. Okként vezetési stílusát és főrendezője zaklatási ügyét emlegetik.</p>
A felszínen már majdhogynem elült a Marton László körüli zaklatásos ügy, a felszín alatt azonban nagyon is forrnak az indulatok. Színházi körökben jó ideje arról pusmognak, hogy a Vígszínház igazgatója, Eszenyi Enikő is belebukik főrendezője botrányába, s most már kész tényként beszélnek erről. Újabban nem is a színész-rendezőnő sorsa, inkább az Eszenyi utáni korszak foglalkoztatja a szakmát, a Bors információi szerint ugyanis már megvan az utódja.
Állítólag csakis az igen kínos művelet levezénylése van hátra, Eszenyi mandátuma ugyanis még nem járt le. Nem olyan egyszerű őt elmozdítani a direktori székből: el kell bocsátani, ezt viszont alapos indoklás nélkül nem lehet megtenni. Úgy tudjuk, a Víg igazgatói székében – többen, a Fővárosi Közgyűlésben is – Rudolf Pétert látnák szívesen.
Kinevezése azért is lenne igen pikáns, mert Rudolf és Eszenyi évtizedekkel ezelőtt jó barátok voltak, egy osztályba jártak a főiskolán. Több közös darabban és a Cha-cha-chában is együtt szerepeltek. Aztán valami megromlott köztük. Rudolf 1983–1998 között volt a Vígszínház tagja, amit elhagyva szabadúszó lett. Egészen az idei évadig nem is lépett be ismét a teátrumba, idén a Víghez tartozó Pesti Színház Lóvátett lovagok című Shakespeare komédiájában tért vissza rendezőként.
Eszenyi eközben folyamatosan lépdelt előre a ranglétrán a Vígben, aminek nyolcadik éve igazgatója is. Tény, hogy a színház rendkívül népszerű, a társulat sorra nyeri a hazai és külföldi szakmai elismeréseket, a felszín alatt azonban sok a feszültség. Második kinevezése után nem sokkal nagy nevű színészek hagyták ott a Vígszínházat, köztük Harkányi Endre és Szegedi Erika. Mindketten ugyanarra panaszkodtak: az igazgatónőt gyakran ragadja el a hisztérikus hangulat, ok nélkül bánt és aláz meg kollégákat mások szeme láttára.
2016 márciusában Stohl András és Lengyel Tamás, a Válótársak két sztárja is hátat fordított a teátrumnak, s rajtuk kívül még nyolc színész választotta azt, hogy máshol dolgozik tovább. Így Kerekes József és Bata Éva is. Mára középkorú, nagy és népszerű színész alig maradt a társulatban, szinte csak egészen fiatalokat és idős színészeket látni.
Aztán idén ősszel jött a Marton-ügy, és úgy tudjuk, a döntéshozóknál ekkor telt be a pohár, s ekkor kezdtek el ismét Eszenyi menesztésén gondolkozni, aki a botrányról úgy nyilatkozott, fogalma sem volt, mi folyik a színháza falai közt.
Sajtóosztályán keresztül megkerestük kérdéseinkkel Eszenyi Enikőt. A többi közt arról faggattuk, hogy vele beszélt-e már valaki a készülő döntésről, munkaszerződése hogyan bontható fel, illetve, hogy ő maga gondolkozott-e lemondáson. A következő választ kaptuk: „Ahogy eddig is, úgy a továbbiakban is a Vígszínház vezetése változatlan módon és formában végzi a feladatait. A színház működésére, fenntartására vonatkozó, bárki számára elérhető szabályozásokra és intézkedésekre vonatkozó kérdései kapcsán kérem, tekintse át a Budapest Főváros Önkormányzat, mint fenntartó hatályos rendelkezéseit, szerződéseit, amelyek a honlapunkon is elérhetőek.”
Rudolf Pétert telefonon értük utol. Ő azt mondta, nem hallott még arról, hogy Eszenyit meneszteni kívánnák, ahogy arról sem, hogy ő léphetne a helyébe.
– Döbbenten hallom ezeket – fogalmazott.
Eszenyi Enikő egy közbenső furcsa kinevezéssel a harmadik ciklusát tölti. 2009. február 1-jén lett a teátrum igazgatója. 2013. július 26-án a Fővárosi Önkormányzat a posztra pályázati felhívást tett közzé. Eszenyi és Balázs Péter is indult, a pályázat végül eredménytelen lett, ugyanis egyikük sem ért el megfelelő szavazatot. 2013. december 3-án új pályázatot írtak ki, de nem a megszokott öt-, csak másfél éves időtartamra, Balázs ezen a pályázaton már nem indult el.
A másfél év letelte után 2015. július 1-jével kezdődött Eszenyi újra elnyert igazgatói megbízatása, ami hivatalosan 2020. június 30-ig szól. Ám ettől függetlenül bármikor leváltható. Egyrészt bármikor felmondhat, másrészt munkáltatója is visszaveheti megbízatását, amennyiben azt meg tudja indokolni.