Hiába ölte meg imádott férjét, mindenki Lópici Gáspárját, Joli néni továbbra is szereti és hiányolja a fiát. Pétert mielőbb szeretné meglátogatni a börtönben, s a gyilkosság helyszínén akar tovább élni.
Forrás: Bánkúti Sándor
A kerítés tövébe elhelyezett virágok és mécsesek már az utcán jelzik, hogy melyik az a ház, ahol vasárnap reggel egy kalapáccsal végzett fia a 82 éves Szilágyi István színművésszel. A kapu nyitva, bárki bemehet. A gazos kertben, az omladozó ház tövében, nagykabátban ült egy sámlin Jolika néni. Körülötte a Baptista Szeretetszolgálat munkatársai étellel, itallal kínálták a megtört asszonyt, aki a gyilkosság óta egy falatot sem evett. A Bors munkatársához is kedvesen beszélt a gyászoló özvegy, a fiát elvesztő édesanya.
– Hiányzik a fiam, és amint lehet, szeretném meglátogatni őt, mert szeretem. Igaz, haragszom rá a papa miatt, de akkor is a fiam. Van egy unokám, ő Brüsszelben él, de nem is akarom, hogy megtudja ezt a szörnyűséget. A papa jó ember volt, jól megvoltunk együtt, hiányzik nagyon – csuklott el az özvegy hangja, akihez közben fia legjobb barátja is megérkezett. A kerületi férfi gimnáziumi osztálytársa volt Péternek, s évtizedek óta ismeri a művész családot. Tőle azt kérdeztük, hogy mennyi annak a valóságalapja, amit a házba beszaladt szemtanú is mesélt, miszerint a zavarodott gyilkos, apja holtteste felett azt állította, hogy gyerekkorában őt is bántotta a színész.
– 14 éves kora óta ismerem Pétert, megbocsáthatatlan, amit tett, de nem szakítom meg vele a kapcsolatot. Pista bácsi és ő folyton verekedtek, egy zoknin képesek voltak összeveszni, de a következő pillanatban már egymást átkarolva nevetgéltek. Semmi sem fekete vagy fehér, csak ennyit tudok mondani, mást nem is szeretnék – komorodott el a család barátja, akit láthatóan nagy szeretettel fogadott Joli néni.
A beszélgetés végére több újság és televízió stábja érkezett az aprócska kertbe. Így mindenki szem- és fültanúja volt annak, hogy a Baptista Szeretetszolgálat emberei arról próbálták meggyőzni Joli nénit, hogy költözzön önkormányzati lakásba vagy idősek otthonába, és hagyja el a romos házat, ahol gáz és áram sincs. Ráadásul azon az ágyon töltötte az éjszakát, ahol még férje vérnyomai is látszanak.
Galambos Lajcsi éveken át jó kapcsolatot ápolt a tragikus körülmények között elhunyt Szilágyi Istvánnal, s annak családjával, noha a gyilkossággal gyanúsított fiukat a zenész mindig is felettébb furcsának tartotta.
– Szinte borítékolható volt a tragédia. Azt gondolom, hogy papírforma szerint történt minden, hisz aki ismerte őket, az tudta, hogy a fiuk többször is bántalmazta őket, és egyáltalán nem volt beszámítható. Azon csodálkozom, hogy Jolán, István felesége megúszta. Ő egy nagyon tisztességes, rendes, jó szívű asszony, úgyhogy remélem, nem esik bántódása, mert véleményem szerint ő is nagy bajban van. Nem elég, hogy elveszítette a férjét, de még a fiától is rettegnie kell. Legutóbb tavaly decemberben jártam náluk, több kamionnyi fát vittem nekik, a koronavírus lecsengése után pedig élelemmel szerettem volna segíteni őket – mesélte lapunknak a trombitás, aki maga is nagyon megrendült a néhai színész halálhírén.
Joli néni egyik percben helyeselt, a másikban pedig ingatta a fejét, hogy ő inkább marad. Végül arra jutott a Babtista Szeretetszolgálat és az önkormányzat, hogy ma megkezdik a ház szanálását, mert az asszony ragaszkodik eddigi lakhelyéhez.
– Az önkormányzattal a felújítás mellett döntöttünk. Jolika hajthatatlan, míg korábban legalább néhány órára át tudták vinni egy másik épületbe, most már egyetlen percre sem akarja elhagyni hirtelen kiüresedett otthonát – mondta a Borsnak Baricz Dezső, a szeretetszolgálat munkatársa.