<p>Katalin hercegné nagymamájának már-már regénybeillő élete volt - főleg, ha azt vesszük, mit tett a II. világháború során. Sajnos azonban soha nem beszélhetett erről az időszakról. Még unokája előtt is titkolózott.</p>
Katalin hercegné hiába kérdezgette nagymamáját, Valerie Middletont éveken keresztül, “nagyi, mit csináltál a háború alatt?” - a 82 éves korában elhunyt asszony nem mondott semmit egész életében. Nem mondhatott - munkája ugyanis szigorúan titkos volt. Hogy pontosan mi, azt most hozta részleteiben nyilvánosságra a Daily Mail.
Az asszony abban a Bletchley Parkban dolgozott, ami a II. világháború alatt a brit kódfejtés központja volt, és ahol a híres-hírhedt, feltörhetetlennek hitt Enigma gép kódolt üzeneteit is megfejtették. A kódfejtő egység tevékenysége olyannyira titkos volt, hogy Churchill ugyan megosztotta az eredményeket az amerikaiakkal, sőt, több kriptográfus is érkezett a tengeren túlról, a szintén szövetséges Szovjetunió azonban a létezéséről sem tudott.
Valerie-t ikertestvérével, Mary-vel (Katalin hercegné nagy-nagynénjével) együtt sorozták be. Feladatuk a diplomáciai üzenetek megfigyelése volt. E szerepkörükben értesülhettek az ikrek a II. világháború legfontosabb üzenetéről, Japán kapitulációjáról. Azaz VI. György brit király és Winston Churchill miniszterelnök mellett ők voltak az elsők, akik tudták: a háború véget ért. A jó hírt azonban - természetesen - nem oszthatták meg senkivel.
Az ikrek munkáját annak ellenére nyilvánosan is elismerték, hogy részletekbe nem mehettek bele. A Bletchley Parkban található emlékfalon, az úgynevezett Kódfejtők Falán az ő nevük is szerepel - amit a napokban Katalin hercegné meg is látogatott.
“A nagymamám és a testvére itt dolgozott... Nagyon menő” - lelkendezett Cambridge hercegnéje.
Az ikrek egyébként húszéves korukban, 1944 elején kerültek a Bletchley Parkba. Az azonban a mai napig rejtély, hogy egy vidéki bankár lányai miként kerülhettek a hírszerzés elitjébe - erről ugyanis nem csak Katalinnak, de senki másnak sem beszéltek. “Csak annyit tudtunk, hogy titkos munkát végeznek Angliának valahol vidéken. Akkoriban persze senki sem tudott a Bletchley Park létezéséről” - nyilatkozta egy rokon.
Az ikerlányok háború utáni élete is igen regényesre sikeredett: úgy alakult ugyanis, hogy egy testvérpárba szerettek bele. Valerie a Brit Királyi Légierő egyik pilótájába, Peter Middletonba, míg Mary a pilóta bátyjába, Anthonyba. De persze ez már - mint azt mondani szokás - egy másik történet...