Celeb

Mi történt a végzetes hajnalon? Rekonstruáljuk Jimmy halálát

Bors

Létrehozva: 2019.01.25.

Legendák, találgatások, összeesküvés-elméletek sokasága látott napvilágot a Király halála után. A sajtó és az utca hangja az öngyilkosság és egy ravaszul kitervelt gyilkosság lehetőségét sem vetette el. Vágó Imréné ezredes, Csepel akkori rendőrkapitánya és a Zámbó család jó barátja rendőrségi és kórházi akták segítségével öntött tiszta vizet a pohárba.

Mi történt a végzetes hajnalon? Rekonstruáljuk Jimmy halálát

Vágó Imréné személye is az érdeklődés középpontjába került Jimmy tragikus halálát követően. Az ezredes asszony sosem titkolta, hogy jó barátság fűzte az énekeshez és családjához, az ominózus hajnalt követő találgatások végül arra késztették, hogy egy könyvben fedje fel az ügy általa ismert részleteit. A király halálának igaz története című munkájában hivatalos dokumentumokból idéz, a Bors most ezek alapján rekonstruálja az eseményeket.

„Zámbó Imre fejbe lőtte magát”

Vágóné többek között eloszlatta azt a pletykát, hogy ő érkezett először a tragédia helyszínére, és egy órán keresztül nem engedte be a kollégáit. Valójában egy hajnali telefonhívásból értesült arról, hogy valami szörnyű dolog történt Jimmyék házában.

Háromnegyed hatkor még félálomban volt, amikor megcsörrent a telefon. A tapasztalt rendőr már pontosan tudta, hogy ha ilyen korai időpontban hívják, akkor biztosan rendkívüli esemény történt. Nem késlekedett, a második csörgésre felkapta a telefonkagylót.

A kapitányság ügyelete hívta, és ekkor már teljesen biztos volt benne, hogy fontos ügyben keresik.

Az ügyeletes hivatalos hangon jelentette, hogy a Szent László utca 59. szám alatt, öt óra után néhány perccel Zámbó Imre csepeli otthonában főbe lőtte magát.

Miközben a szolgálati kocsijával a helyszín felé tartott, Vágóné fejében kavarogtak a gondolatok. Nem azért, mert Zámbó Jimmy korának legnagyobb, legismertebb sztárja, hanem azért, mert az ezredes asszony az énekes közeli ismerőse volt. 

Vágóné szinte percről percre idézi fel a történteket. A kocsitelefonon kapott információkból kiderült, hogy a mentők központjába 5 óra 13 perckor érkezett a hívás, és mindössze hét perccel később már meg is érkezett Jimmyék házához a mentő­autó. A kerületi kapitányság ügyelete 5 óra 35 perckor a rendőrség központi ügyeletén keresztül értesült az esetről. Az elsőként érkező rendőrök biztosították a helyszínt, ők a csepeli kapitányság közelben tartózkodó járőrei voltak. Mindössze pár perccel a riasztásuk után értek oda, ezután szinte azonnal a BRFK Akció Osztályának munkatársai is elindultak, ők hat óra előtt öt perccel érkeztek meg. Majd utánuk öt perccel a fegyverszakértő is a Zámbó család házában volt. Ekkor hat óra múlt tíz perccel, az ezredes asszony nagyjából ilyentájt indulhatott el otthonról.

A végsőkig küzdöttek az életéért

Mint az Vágóné leírásából egyértelműen kiderül: elsőnek a mentők érkeztek a helyszínre. Az ezredes asszony könyvében többek között megtalálható egy hivatalos dokumentum, a mentők első esetleírása, azaz, hogy miképp, milyen állapotban találták a súlyosan sérült énekest. 

Eszerint kiérkezésükkor Jim­my teste a padlón feküdt, a feje körül hatalmas vértócsa vöröslött. A dokumentum szerint a feleségtől értesültek a történtekről: az énekes a fegyverét próbálta ki, kivette a tárat, majd a fegyver véletlenül elsült, és a lövedék a fejét érte. A fegy­ver és a tár a földön hevert. 

Az esemény előtt Jimmy állítólag két és fél üveg pezsgőt ivott meg.

Vágóné ezután arról ír, hogy Jimmyt a Központi Honvédkórházba szállították. A mentő 6 óra 54 perckor érkezett a kórház 1. sz. aneszteziológiai és intenzív terápiás osztályára. Itt igyekeztek stabilizálni az állapotát és felkészíteni egy műtétre, de a keringését már nem sikerült helyreállítani. A halál beálltát 9 óra 25 percre jelölték meg az ambuláns lapon.

Részletesen felsorolták a tanúkat

Amint korábban írtuk: a rendőrségtől a XXI. kerületi kapitányság járőrei értek elsőként a helyszínre. Vágóné idézi az ő jelentésüket, amelynek egyik legfontosabb eleme a tragédia szemtanúinak felsorolása. A csepeli rendőrök jelentéséből kiderül, hogy mi tárult a szemük elé. 

A helyszínen tartózkodó mentőorvos épp a sérült állapotát próbálta stabilizálni. A feleség, Zámbó Edit, valamint Hulé Éva, a család barátja mondták el a történteket: szórakoztak, ittak az este, majd Jimmy kipróbálta a felesége riasztófegyverét. Ezután, mivel neki is volt önvédelmi fegyvere, kipróbálta azt is, ennek a lövésnek a nyoma a lőszer udvarra esett hüvelye. Ezek után a felesége és Hulé Éva kérésére el akarta tenni a fegyvert, de megnyugtatásukra még megmutatta, hogy a pisztoly nem jelent veszélyt, és a tárat kivette belőle. A „szemléltetés” részeként a jobb halántékához emelte a fegyvert, és elsütötte. A dörrenés után a földre rogyott. A tanúk értesítették a mentőket és a rendőrséget.

És akkor képbe kerül az a bizonyos kakas

A Zámbó Jimmy halálával foglalkozó korabeli cikkek állandó szereplőjévé lépett elő a szomszéd kakasa. Vágóné könyvéből kiderül, hogy miként került elő a kakas, és milyen szerepe volt az egész ügyben. Mint kiderül: tulajdonképpen a kukorékoló kakas miatt terelődött a szó fegyverekre. Az akcióosztály egyik munkatársa is rögzített egy jegyzőkönyvet, miután ő újfent kikérdezte Jimmy feleségét. 

Ebben az állt, hogy Zámbó Edit a férjével és a család barátjával, H. Évával körülbelül 19 órától pótszilvesztert tartottak az otthonukban. Hármójukon kívül csak Jimmy ötéves fia, Adrián tartózkodott a lakásban, ő a földszinti nappaliban aludt. Pezsgőt ittak és kedélyesen beszélgettek, nem támadt közöttük semmiféle vita, konfliktus. Úgy hajnali öt óra körül Jimmy a szomszédban kukorékoló kakas hallatán megjegyezte, hogy egyszer lelövi a hajnalban hangoskodó szárnyast. Ezután terelődött a fegyverekre a beszélgetés. 

Megjelent a házban Jimmy mostohafia

Az egykori rendőrkapitány asszony szerint, mint ebben az ügyben annyi minden más, az is külön magyarázatot igényel, hogy Jimmy feleségének első házasságából származó fia, Zsolt és annak barátnője, V. Mónika a baleset után nem sokkal miért tartózkodott a házban. Vágóné azt írja: sokan tudni vélték, hogy már a tragédia előtt is ott lehettek, s a következtetések levonásában – minden bizonyíték és ok nélkül – nagyon messzire merészkedtek. 

Vágóné szerint az igazság az, hogy Jimmy felesége értesítette őket, és éppen a közelben lakó Zsolt volt az, aki a mentőkocsi után száguldott édesanyjával. Ő vitte be a kórházba a teljesen összeroppant Edit asszonyt.

Lőport kerestek Edit asszony kezén

Vágóné már a helyszínen volt, amikor a helyszínelők a tragédia idején a házban tartózkodó Hulé Éva jobb és bal kézfejéről lőpornyomkutatást végeztek. Vágóné azt írja, hogy a szemlebizottság arról is intézkedett, hogy a XIII. kerületi kapitányságról a helyszínelők menjenek ki a Honvédkórházba, és ugyanezt végezzék el Zámbó Edit kézfejein is. Jimmynél akkor ezt az életmentő beavatkozás miatt nem tudták megtenni, erre csak később, a halála után került sor.

„Ugye, apucikám, nem halsz meg?”

Vágóné visszaemlékezésének talán legdrámaibb fejezete Jimmy akkor ötéves kisfia, Adrián reakcióit taglalja. Az ezredes asszony azt írja, hogy Adrián átaludta a tragikus eseményeket, már rég levonult a szemlebizottság, amikor felébredt. Kereste a szüleit, de H. Éván, a családi baráton kívül csak Vágónét és Zsolt menyasszonyát látta a lakásban. Megelégedett azzal a magyarázattal, hogy a szülei elmentek valahova. Vágóné ezekben a pillanatokban értesült Jimmy halálhíréről. Délelőtt a kórházból megérkeztek a családtagok.

Edit asszonyt Zsolt fia vitte vissza, velük érkezett Sebastian, Jimmy és Edit asszony akkor 15 éves fia. Vele a kórházban találkoztak, mint ahogy Jimmy első házasságából származó fiával, Krisztiánnal is, akinek a hálószobájában eldördült a végzetes lövés. Valamennyien zokogtak. A kis Adrián a nappali közepén állt, és nem értette, mi történt. A családtagok próbálták elrejteni előle a gyászukat, mindenki félrevonult sírni. 

A tanácstalan kisfiú felment az emeletre, Sebastian szobájába, amelynek falát egy nagy Jimmy-kép díszítette. 

Ez elé telepedett le törökülésben, a szobába benyitó Vágóné elé ez a kép tárult: az ötéves kisfiú édesapja képe előtt, az apró kezével simogatta a fotót, miközben azt mondogatta: 

Ugye, apucikám, nem halsz meg? 

A sokat látott, tapasztalt ezredesnél ekkor eltörött a mécses, és csöndesen sírva fi­gyelte a mit sem sejtő kis árvát. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek