<p>Valóságos lavinát indított el Sárosdi Lilla vallomása. A fiatalon egy jónevű rendező által szexuálisan zaklatott művész a jelenségre akarja felhívni a figyelmet, nevet nem fog mondani.</p>
Forrás: Thinkstock
Lassan két hete, hogy kipattant a Harvey Weinstein producer szexuális visszaéléseiről szóló botrány. A szakembert több mint harminc színésznő vádolta meg azzal, hogy zaklatta vagy megerőszakolta őket. A férfi ellen rendőrségi nyomozás indult, több szervezet pedig kizárta soraiból.
A Weinstein-botrány nyomán egy magyar színésznő, Sárosdi Lilla úgy döntött, ő is kinyitja a száját. A Krétakör társulatának egykori színésznője Facebookon hozta nyilvánosságra, hogy húsz évvel ezelőtt, amikor elindult a színészi pályán, egy akkor színházat igazgató, nagynevű rendező visszaélt a hatalmával, és orális szexre akarta rávenni őt. Lilla lavinát indított el, ugyanis percek alatt több százan szóltak hozzá bejegyzéséhez, voltak, akik egyből sejtették, hogy kiről van szó, mások azon gondolkoznak, összeszedik bátorságukat, és ők is kiállnak, elmesélik történetüket.
– Ha arra gondolok, hogy ez az ember fiatalembereket tanít azóta is, akkor feljön bennem a harag. Mégsem célom, hogy meghurcolják őt, csak abból lett elegem, hogy lépten-nyomon hasonló történeteket hallok kolléganőktől, és nem mer beszélni senki. Tudtam, hogy sokan vagyunk, de megdöbbentem, mennyien írtak, hogy velük is történt már hasonló. És persze rengeteg ember előtt nem kérdés, ki tette ezt velem – mondta el a Borsnak Lilla, akinek bejegyzése után Sándor Erzsi egykori színésznő is megosztotta nyilvánosan a közösségi oldalon saját történetét.
Sokakat érintő jelenségre tapintott rá Lilla, ám ingoványos talajra tévedt. Az amerikai történettel ellentétben hazánkban hiába a több száz bátorító, és a talán még ennél is több sértett, akikkel történt már hasonló eset, az elkövetők nagyobb biztonságban vannak, mint Amerikában. Csak suttognak róluk, nyílt titokként kezelik tetteiket, de nem mernek neveket mondani. Lilla is kijelentette, csak a jelenségre szeretné felhívni a figyelmet.
– Nem fogom kimondani a nevét, mert nem tudom bizonyítani a történteket. A leírásom többekre is illik, de nekik nem kell védekezniük, egyszerűen legyenek velem szolidárisak. De fontos, hogy beszéljünk erről, és elérjük, hogy változzon a világ, és ne legyünk ennyire kiszolgáltatott helyzetben – mondta el a Borsnak. Férje, Schilling Árpád egy hosszú posztban kifejtette, ismerte neje történetét, de soha nem buzdította, hogy azt nyilvánosságra hozza, pedig tisztán látja, milyen mértékű visszaélések folynak a művészvilágban.
– A Színművészeti elvégzése után több színházigazgatótól is kaptam felkérést, hogy házi rendező legyek. Az egyikük úgy próbált meg a szerződés aláírására bírni, hogy a frissen felújított színházának öltözőiben az újonnan megvásárolt pihenőágyakra mutatott, és azt mondta: „íme az ágyak, itt lehet majd b...ni a színésznőket” – vallotta be Schilling, aki szerint neje azt akarta, hogy tudjunk róla, mi történik a kulisszák mögött, és ezzel erőt adjon azoknak a sorstársaknak, akikkel ugyanez történt meg, akár a múltban, akár a jelenben.
Töreky Zsuzsa elárulta, három olyan színésznőt is ismer, akikkel történt már hasonló eset, Hídvégi Nóra színésznő, Janisch Attila rendező és Verebes István is hozzászólt a nyilatkozathoz.
– Fel kell tárni, meg kell nevezni az illetőket! Romba kell dönteni a hatalmukat! – írta Verebes.