<p>Stohl Andrásról jutott eszébe a Hegedűs a háztetőn című darab Alföldi Róbertnek. A rendező amúgy is gyakran dolgozik Stohllal, így ki más is kaphatta volna Tevje szerepét.</p>
– Ha Nincs Stohl, nem úszik be az agyamba – indokolta Alföldi Róbert a Hegedűs a háztetőn olvasópróbáján, miért pont ezt a zenés darabot választotta a tavaszi, nagy sikerű Passió után. Az oroszországi Anatevka falu zsidó közösségének küzdelmekkel, összetartással, tragédiákkal, szeretettel és kirekesztéssel teli életének sarkköve az ötgyermekes tejesember, Tevje, akit az ötvenedik életévét épphogy csak betöltött Stohl András alakít.
– Ő van egyedül a helyén, mindenki más túl fiatal – zárta rövidre a főszereplő korát firtató kérdéseket a producer, Rosta Mária, akivel Stohl is egyetértett.
– Van három lányom, húsz-, huszonnégy és kilencévesek, a fiam pedig három – sorolta a színész igazolásképpen, hogy jó Tevje lesz.
A Bors az első olvasópróbán járt, ahol a rendező, a szokásokhoz híven elmondta, mik azok a gondolatok, amik számára hangsúlyosak. Például, hogy a Hegedűsben a konfliktusok szeretettel vannak átitatva, és bár piszkálják egymást a szereplők, ezen nevetnek.
– Egyszer régen vezettem egy állami vállalatot – mondta Alföldi, nyilván a Nemzeti Színházra utalva, amelynek öt évig volt az igazgatója. – Ott volt két kolléga, Hollósi Frici és Blaskó Péter, akik mindenről mást gondoltak. Folyton zrikálták egymást, de úgy, hogy attól mindenkinek jókedve lett. A politika nem írta felül azt a három dolgot, hogy tisztellek, szeretlek, becsüllek.
A faluban, ahol a darab játszódik, szegénységben élnek az emberek, ami mindenre és mindenkire rányomja a bélyegét. Az élet a mindennapi betevő megszerzéséről szól. Ekkora nincstelenségben az emberek kénytelenek sokkal inkább egymás felé fordulni, összekapaszkodni.
– Anatevkában nemcsak zsidók élnek, hanem mindenféle más népek is – mondta a rendező. – Ebben a kis közösségben mégsem nevelgeti senki a gyűlölet palántáját. Senki nem tartja magában a haragját. Talán ez adja a darab aktualitását. Az összezártság, a kis közösség nem engedi meg, hogy tovább vigyük a gyűlöletet. És minden emberi konfliktusnál erősebb a családi összetartás.
A darabban Stohl Andráson kívül feltűnik Tóth Gabi is, mint Fruma Sára. Az első olvasópróbán persze ott volt a teljes szereplőgárda, köztük Csákányi Eszter és Makranczi Zalán is.
Az izraeli filmszínész, Hájim Topol mindössze 36 éves volt, amikor a Norman Jewison rendezte amerikai filmváltozatban eljátszotta az ötgyermekes, idősödő anatevkai tejesembert. Tevje figurája meghozta a színésznek a világhírt, ráadásul a szakma is elismerte, az Arany Glóbusz mellett Oscarra is jelölték érte, bár végül nem kapta meg.