<p>A színművész lassan tizenegy éve él együtt boldogságban harmadik feleségével, Dórával. A fiatalasszony az egyik ok, a másik egy premier, ami miatt mostanában sok időt tölt Pesten.</p>
Villásreggelit készített a TV2 stúdiójában, a Mokkában feleségével, dr. Balaton Dórával az örökifjú Ernyey Béla. A színész tojássütés közben arról mesélt, hogy elsején premierje lesz a MÜPA-ban.
– Életemben nem játszottam még operettet, de felhívtak, hogy németül megy egy olyan különleges előadás, a Mosoly országa, amelyben a kínai szerepeket kínaiak játsszák németül. Azt mondtam, ez a történet úgy van megtekerve, hogy rendkívül érdekel – mondta a Borsnak Ernyey Béla, aki a szerep miatt mostanában több időt tölt Pesten, mint Bécsben.
– Az túlzás, hogy emiatt Pesten élnénk. Nekem nincs magyar állampolgárságom – rukkolt elő egy meglepő állítással Béla. – Osztrák van, és azt soha nem fogom feladni. Ugyanúgy megvan a bécsi otthonunk, mint a budapesti, de tagadhatatlanul többet vagyunk most itt, mint Bécsben. Megszoktuk, nekünk ez a kétlakiság nem fárasztó. Mondják: jaj, Bécs olyan messze van! Pedig két kilométerrel közelebb van, mint Debrecen. Ha német nyelvű színész vagy, akkor megszoktad, hogy Bali és Mexikó közt dolgozol. Forgathatsz Írországban, Angliában, Dél-Franciaországban, náluk nincsenek távolságok, hívnak, indulsz, és akkor ott élsz. Jó kitörni abból a bezártságból, amit a kicsi országok jelentenek.
Meglepő, hogy a Budapesten született magyar színész, író már nem magyar állampolgár. Kiderült, nem ő akarta így, a politika döntött.
– A jóisten segedelmével fiatalon lettem népszerű, vígszínházi tag, és jött a sorozat, a Princ, a katona, ami országos ismertséget hozott. De szerettem volna máshol, Ausztriában, aztán Németországban is próbára tenni a tehetségem amerikai musicalekben, 1976-ban mondtam le az állampolgárságomról, itthon akkor még súlyos kommunizmus volt. Nem az én szabad döntésem volt, a politika komolyan beleszólt. Egy díj, egy különleges teljesítmény miatt megkapod az osztrák állampolgárságot, én is így kaptam. Egyébként Magyarországon is van ilyen törvény.
– Akkor azt mondták, nézze, Ausztria nincs benne a NATO-ban, semleges ország. Ha valami történik, és hadrendbe kell álljon, magát beszippantja a másik állampolgársága, a Varsói szerződés, ezért erről le kellene mondani. Akkor lemondtam. Elfogadták, mivel nem disszidáltam, hanem kivándoroltam. Olyan kalandor vagyok, a szó legjobb értelmében, aki másban ki akarta próbálni magát, és mivel itthon diktatórikusan ment minden, erre külföldön adódott lehetőség. Ettől belül nem szűntem meg magyarnak lenni. A szívemben magyar vagyok. Ha nem így lenne, akkor nem itt, hanem Dél-Franciaországban élnénk. Egyébként Dóri nagy szerepet játszott abban, hogy visszaintegrálódtam Magyarországra.