A színésznő zokogva hallgatta Marton bocsánatkérését, akinek lapzártánkkor két újabb sorstársa vallott a zaklatásáról az index.hu-nak.
Húsz év – ennyit várt zaklatója bocsánatkérésére Sárosdi Lilla, aki tegnap, dél körül végre megkönnyebbülhetett. Marton László közleményben kért bocsánatot tőle és minden nőtől, akit pályája során megbántott. A színésznő, aki elsőként beszélt arról, mit kellett kiállnia pályája legelején, zokogva vette fel a telefont kollégánknak. A bocsánatkérés híréről már értesült, de a közleményt még nem volt lehetősége elolvasni, így felolvastuk neki.
– Sírok... Bocsánat, csak most tudtam meg... Bocsánat – szabadkozott a színésznő a telefonban, aki egy mély lélegzetvétel után elmondta, megbocsát Marton Lászlónak. Pedig a rendező a megnevezése után tagadott, jogi lépéseket helyezett kilátásba, fenyegetőzött.
– Ez egy hatalmas dolog, hogyne lehetne elfogadni egy ilyen bocsánatkérést? Tőle ez a legnemesebb, amit tehetett. Sajnálom, hogy erre ilyen sokat kellett várni, de örülök, hogy képes volt megtenni ezt az óriási lépést. Ilyen még nem történt Magyarországon, és örülök, hogy ennek a fontos társadalmi ügynek ilyen katartikus lezárása lehetett – szakadtak ki a mondatok a színésznőből, aki úgy fogalmazott, régóta imádkozott azért, hogy Marton Lászlónak legyen ereje megtenni ezt a gesztust.
– Az, hogy Marton László eljutott odáig, hogy képes legyen szembenézni saját magával, egy folyamat volt – magyarázza Sárosdi Lilla. – Értettem az első közleményét, a tagadását is. Tudta, hogy bűnös, a bűnös pedig mindig menekül. Kellett egy út, mindenkinek más az a vasajtó, amit az arcába kell csapni, hogy végül belássa a saját hibáit. Igazi, nagy nemes véggel ért véget nála a szenvedés és az önmarcangolás folyamata – tette hozzá.
Verebes István több alkalommal is megnyilatkozott a Marton-ügyben. Az ATV Egyenes beszéd című műsorának vendégeként azt hangoztatta, hogy a „jelenség kezelése mellett a hasonló esetek megelőzése lenne a legfontosabb feladat”, de Sárosdi Lilla kiállása, Marton László megnevezése semmiképpen sem tartozik a megoldások közé.
A SZÍNHÁZ- ÉS FILMMŰVÉSZETI EGYETEM kérdésünkre levélben jelezte, hogy milyen lépésre készülnek Marton László ügyében.
„Marton László ügyében az Egyetem Szenátusának Etikai Bizottsága fog vizsgálatot tartani – írta DR. POLGÁR ANTAL HIVATALVEZETŐ. – A bizottság összetételét az intézmény Szervezeti és Működési Rendje szabályozza. A bizottság összehívását kezdeményezem, az egyetemi eljárásrendnek megfelelően. Marton László foglalkoztatása ügyében a bizottság javaslata alapján születik döntés.
– És akkor most mi van? – kérdez vissza Verebes, amikor megkérdezzük, mit szól ahhoz, hogy Marton László bocsánatot kért. – Mi változott most meg? Többé nem történhet ilyen? Van konklúziója az ügynek? Nincs – válaszol magának. – Annyi történt most, hogy Marton Lászlónak vége van. Emberileg és szakmailag egyaránt. És Sárosdi Lillának is kockázatos a sorsa, ahogy az ellene való kampányt figyelem.
Alig látott napvilágot Marton László bocsánatkérése, máris újabb két áldozata jelentkezett a nyilvánosság előtt. A két hölgy az Index.hu-nak mesélte el – egyelőre névtelenül – zaklattatása történetét.
Egyikük frissen végzett színházi szakemberként – nem színészként – került 2012-ben a Vígszínházhoz. Az irodában kezdtek dolgozni Martonnal, aki először különös történetekkel bombázta, majd tapogatni kezdte, combját, mellét fogdosta. Később a próbákon is folytatódott a tapizás, a hölgy hiába menekült, Marton követte. Többször próbálta szóvá tenni a dolgot, de hallgatásra intették. Marton több külföldi közös munkára is hívta, egy alkalommal felajánlott egy látogatást is egy angliai szexklubba.
A másik áldozat 17 éves volt, amikor színházrajongó gimnazistaként Marton meginvitálta egy próbára. A forgatókönyv nála is ismerős volt, a sötét nézőtéren Marton a combját simogatta, a kezét megfogta, és a saját combjára húzta, később a lába közé nyúlt.
A lány végül lemondott a próbanézésről.