A tegnap esti nagyszabású megnyitóünnepséggel hivatalosan is kezdetét vette hazánk legjelentősebb sporteseménye.
Noha a szinkronúszók és a műugrók már tegnap reggel birtokba vették a medencéket, hivatalosan csak az esti megnyitóünnepséggel kezdődött meg a vizes világbajnokság. Hazánk korábban soha nem rendezett ilyen nagyszabású sporteseményt. A szervezést folyamatosan megannyi kritika érte, de ebbe nagyban közrejátszott, hogy hazánknak nagyon kevés ideje volt a felkészülésre. Mexikó visszalépésével rendkívüli helyzet állt elő.
Julio Maglione, a FINA elnöke úgy nyilatkozott, az első világrekord már a versenyek kezdete előtt megszületett:
– Eddig két év alatt még egyetlen ország sem készült fel a világbajnokságra, általában hét év áll a házigazdák rendelkezésére. Rendkívüli, amit a magyarok véghezvittek – hangoztatta az uruguayi elöljáró.
Fürjes Balázs, a kiemelt beruházásokért felelős kormánybiztos elárulta, ha félelem nem is, izgalom időnként volt bennük:
– Ha csak egy kétszobás lakásunkat újítjuk fel, akkor is akadnak váratlan helyzetek. Mindig vannak nehézségek, amikor ekkora feladatot kell elvégezni – magyarázta a Sport TV Heti Helyzet című műsorában.
Gyurta trénere: Nem adjuk fel!
Kellemetlen hír az úszószámok rajtja előtt egy héttel: olimpiai és háromszoros világbajnok mellúszónk, Gyurta Dániel hátfájdalmakkal küszködik. Arra gyanakszik, ennek az lehet az oka, hogy edzőjével, Nagy Józseffel tavaly óta új technikát tanul.
A tréner a Borsnak elmondta:
– A sport együtt jár a sérülésekkel. Dani egyébként mindezek ellenére élete legjobb eredményére készül.
Hargitay András korábbi szövetségi kapitány megjegyezte, a mellúszásban valóban százféle technika alkalmazható, de azt is tudni kell, hogy a rajt közeledtével változékonyabb a versenyzők pszichés állapota, markánsabban jelentkezhetnek bizonyos panaszok.
Csernus doktor dobogóra üvölti a pólós lányokat?
Csernus Imre pszichiáter mágiájában (is) bízik Bíró Attila, a női pólósok szövetségi kapitánya. Nemrég még iszonyú, napi nyolcórás edzésadaggal kínálta meg kiválasztottjait az Eb-győztes, olimpiai negyedik szakember.
– Ezúttal is segíti a munkámat Csernus Imre pszichiáter – mondta Bíró. – Egri barátom, Csutorás Ferenc jóvoltából ismertem meg, Imre vele borászkodik. Korábban is igénybe vettem sportpszichológusokat, olykor egy időben kettő is dolgozott nálunk, csakhogy késsel, villával ették meg őket a lányok. Csernus más: egyéni és csoportos beszélgetései hatékonyak, harminc perc alatt elvégzi, amit kell.
Bíró a foglalkozásokon nem vesz részt, de tudja, a pszichiáter provokálja játékosait, akik a dühtôl valósággal szárnyalnak.
– Az Eb-diadalra nyugodtan építhetek, csak hát a mezőny most erősebb Egyesült Államokkal, Kanadával, Ausztráliával és Kínával. Igaz, utóbbit nemrég saját pályáján, Világliga-meccsen 16-6-ra vertük, és azt még aligha emésztették meg.
Bíró mindenesetre éremszerzésben reménykedik.
Tubi: Pólósaink dobogóra állnak
Habár Kemény Dénes, aki három olimpiai aranyat nyert a férfi pólósok edzőjeként, azt mondja, egyik csapatunk sem tartozik az esélyesek közé, Tubi vette a bátorságot, és szembeszegült a szaktekintéllyel. Azt jövendölte, a nôk és a férfiak is érmet szereznek. Ha ráadásul valamelyikük itthon tartaná az aranyat, Tubi megérdemelne egy májpástétomos lakomát.
Az esemény számokban
2 megnyitó (Budapesten és Balatonfüreden)
3 szurkolói zóna a fővárosban
3 autóparkoló (nagyjából hétszáz hellyel)
5 db víziállatot formázó kabalaszobor (polip, cápa, orka, kékbálna, halraj)
10 kivetítő Budapest különböző pontjain
55 nemzetközi tv közvetíti a vb-t
200 ország képviselteti magát
480 férőhelyes kerékpárparkoló
635 fotós és újságíró
700 mentőtiszt, orvos, ápoló
735 akkreditált tv-s újságíró
1000 fellépő a nyitóünnepségen
1100 gyakorlat a műugrás selejtezőben
1370 médiaalkalmazott
1600 akkreditált kísérő
2400 sportoló
Kapcsolódó jegyzetünket itt olvashatja!