Forrás: Fejér Bálint
Tragikus események vezették fel az idei évet a sportvilágban. Egy hónap alatt fiatal sportolók, edzők és volt versenyzők estek össze a sportpályán vagy azon kívül. A legmegrázóbb a december 30-án elhunyt, hétszeres világbajnok párbajtőröző, Szalay Gyöngyi esete volt. Mint ismert, a 49 éves korában életét vesztő kiválóság a tapolcai kolbásztöltő versenyen esett össze.
Több végzetes szerencsétlenség – hála az égnek – nem történt, ám egy héttel ezelőtt a mindössze 16 esztendős Duhaj Ádámot kilencszer kellett újraéleszteni. A héten szívrohamot kapott Takács Ákos, míg a Sopron labdarúgója, Szabó László tüdőembóliával került kórházba. Már mindketten jobban vannak.
De mi az oka, hogy fiatal sportolók életéért kell küzdeni?
– Az év eleje nemcsak a sportolóknak nehéz, az átlagember szervezetét is megviseli, csak az kevésbé kap hírverést – mondta a Borsnak Kator Miklós sportorvos. – Nem figyelünk rendesen a táplálkozásra és a folyadékbevitelre. A hőmérséklet-ingadozást is nehezen viseljük. A globális felmelegedés miatt 15 fokok vannak januárban, ehhez nehezen alkalmazkodik még az egészséges szervezet is.
Kator szót ejtett arról is, hogy meg lehet-e elôzni a tragédiákat.
– Nem. Van egy orvosi mondás: nincs egészséges ember, csak rövid vizsgálat. Ez azt jelenti, hogy ha ráköltünk egymillió forintot egy vizsgálatra, akkor sem biztos, hogy ki tudunk zárni minden veszélyforrást. A frontérzékeny embert, ha elkapja egy vírus, könnyen megboríthatja, pedig lehet, hogy tökéletes egészségi állapotnak örvendett – zárta a sportorvos.
1993: Zsiborás Gábor (a válogatott edzésén esett össze)
2004: Fehér Miklós (a Benfica-Vitória Guimaraes meccsen kapott szívrohamot)
2006: Zavadszky Gábor (együttesen fellépő tüdőembólia és szívinfarktus okozhatta a halálát)
2010: Varga Zoltán (öregfiúkmeccsen vesztette életét)
2013: Akeem Adams (váratlanul, súlyos szívinfarktust kapott, három hónappal később vesztette életét)