Szöllősi György, a sportújságíró-szövetség elnöke részben Puskás Ferenc emlékéből él. Öcsi bácsi hagyatékáról, Felcsútról és Orbánról beszélgettünk.
– Ennyi elfoglaltság közepette számon tudja tartani, mikor honnan kap fizetést?
– Igen, mert alkalmazotti fizetést csak egy helyről kapok: a Puskás Intézettől. Ez az akadémia legújabb projektje. A kezdetektől részese vagyok a PFLA létrejöttének.
– A PUSKAS.COM Kft. 47 százalékos tulajdonosaként a cégből mennyit vesz ki?
– Mint mondtam, nem vagyok alkalmazott, így rendszeres jövedelmem innen nem származik, ügyvezetőként a rendes évi osztalékra vagyok jogosult. De ez egy relatíve kis cég, az éves árbevétele sosem érte még el a 100 millió forintot, s a nyereséget többnyire visszaforgatjuk, szóval tekintélyes összegről nem beszélhetünk.
– Puskás Ferencné halála után olybá tűnik, mintha egymaga lenne az örökség haszonélvezője.
– Ha azt mondja, hogy én dolgozom érte a legtöbbet, az talán közelebb áll a valósághoz. A kft. bevételéből az örökösök ugyancsak részesednek, sőt, a fontos döntéseket nem is hozzuk meg nélkülük. Nem vagyok üzletember, az élet és a szükség hozta, hogy el kellett vállalnom ezt a feladatot. Az Öcsi bácsiról szóló könyvem megjelenése után, mondhatom, baráti viszonyba kerültem a családdal. Idővel mind több megkeresés érkezett hozzájuk – MOL-kampány, Pancho Pub, stb. –, és ezek nagy része nálam kötött ki. Ekkor fogalmazódott meg, hogy szükség van egy licenckezelő cégre. 2007-ben helyezte védjegyoltalom alá a Puskás Ferenc nevet Öcsi bácsi felesége és az azóta ugyancsak elhunyt leánya, hogy a vagyoni értékű jogokat a közös cégünkbe apportálják. Azóta hatalmas eredményeket értünk el, nem is annyira üzleti, mint inkább erkölcsi tekintetben, hogy mást ne mondjak, ilyen a FIFA Puskás-díj megteremtése vagy a Puskás Hungary dokumentumfilm létrejöttéhez nyújtott segítségünk. Ezt a feladatot persze örömmel végeztem, végzem, de a közös ügyünkbe a legtöbb munkát és pénzt persze a felcsúti Puskás Akadémia fektette.
– Hány alkalmazottja van a PUSKAS.COM-nak?
– Egy, s mint mondtam, az nem én vagyok.
– Az örökösök megélhetése mennyiben függ a kft-ből származó bevételektől?
– Ahhoz az életszínvonalhoz képest, amit a nagyszülők megteremtettek nekik, aprópénz, amit innen kapnak.
– Akkor ön kötötte ki, hogy a MOB-kampányban csak jogdíj ellenében szerepelhet Puskás Ferenc?
– Közös döntés volt – bár ők nem ismerik ezt az édességet –, és kevésbé anyagi, mint etikai okai voltak. Hiszen még ha szerettük volna, akkor sem adhattuk volna ingyen azokat a jogokat egy globálisan ezermilliárdos nagyságrendű forgalmat bonyolító multicégnek, amelyekért más partnereink tisztességes jogdíjat fizetnek. De így sem maradnak Puskás-kártya nélkül a gyerekek, az Euro 2016-os Panini-albumban benne lesz. Mindenesetre teljesen hibás, és több évtizeddel meghaladott az a szemlélet, amelyen ez a kampány alapul, nem véletlen, hogy nem csak a legnépszerűbb egykori sportoló örökösei, hanem a legnépszerűbb aktív sportoló, Hosszú Katinka sem adta hozzá a nevét. Megértem, hogy vannak olyan leendő olimpikonok, akiknek rangot jelent még az is, ha ingyen bekerülnek egy ilyen kampányba – bár ezzel magukat is leértékelik, és segítenek ezt a kezdetleges, de például az úszószövetségre is jellemző gyakorlatot életben tartani –, azt azonban lehetetlen ép ésszel fölfogni, hogy a kampány lebonyolítói inkább kihagyják a legnagyobb bajnokokat. Az ő piaci értékők nyilván egészen más, mint az ingyen jelentkezőké, de csak azért sem hajlandóak a saját profitjuk egy kis részéről lemondani, hogy a kártyákat gyűjtő gyerekek azokat az arcokat is megtalálják a százezernyi Túró Rudihoz csomagolt több millió kártya között, amelyeket a legjobban keresnének…
– Bezzeg Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester kolbászához meg söréhez oda lehetett adni Puskás nevét…
– Természetesen egyik termék gyártója sem kapta ingyen a jogokat.
– Csak azt ne mondja, hogy piaci áron.
– Csak azt ne gondolja, hogy konkrét összegeket fogok elárulni.
– Ön szerint helyénvaló, hogy Orbán Viktor és Felcsút kisajátítja Puskást?
– Már miért sajátítaná ki? Amikor a miniszterelnök közbenjárására hazakerültek Puskás Ferenc trófeái, gazdag tárgyi hagyatéka, Erzsébet asszony és a leányuk, Anikó maga mondta, hogy a legjobb helye mindennek a Puskás Akadémián lesz. Szerintük Öcsi bácsi is ezt akarná – mondták –, látva mindazt, ami Felcsúton történik. Korábban ugyanis a Real Madrid múzeumának szánták ezeket a kincseket, amelyek idehaza rajtunk kívül senkit sem érdekeltek igazán.
– Nem lett volna ildomos felajánlani a Honvédnak?
– A döntés Puskás Anikóé volt, édesanyja egyetértésével. Bár lenne ki elől kisajátítani Puskást idehaza! Sem a Honvédot, sem egyetlen gazdag vagy befolyásos magyar embert nem érdekelt a mi szent ügyünk Orbán Viktoron kívül.
– Ettől még egyet kell érteni a Honvéd-szurkolókkal, akik azt mondják, Puskásnak semmi köze Felcsúthoz, sosem járt ott, ellenben Kispesten nőtt fel, ott van az egyetlen honi klubja is. Igaz, nincs annyira szép stadionjuk, amilyen csinos a felcsúti aréna és akadémia…
– De stadiont és akadémiát is épít nekik a kormány… Ez egy provinciális megközelítés egyébként, ezzel az erővel a Real Madrid és a Panathinaikosz szurkolói is kizárólagos igényt tarthatnának Puskásra, hogy a többi sikeres állomáshelyéről most ne beszéljünk. Egyébként pedig a Honvéd tulajdonosa mit tesz klubja többi legendás játékosa, Grosics, Kocsis Lajos, Tichy vagy Détári sikereinek emlékéért? Semmit! Mert őt nem érdekli a Honvéd múltjából semmi, ami őelőtte volt, nem is sokat tud róla persze.
– Mindenesetre azt hittem, hogy Puskás nemzeti érték, akinek mondjuk egy fővárosi futballmúzeumban a helye.
– Csakhogy nincs ilyen múzeum. Ha elkészül az új nemzeti stadion – a névhasználatról persze még meg kell egyeznünk –, szeretnénk ott állandó Puskás-kiállítást berendezni. Egyébként pedig a kiállítás egy része folyamatosan úton van, legutóbb Manchesterben aratott hallatlan sikert, de hívják Brazíliába, Lengyelországba, Macedóniába, Erdélybe és Ausztráliába is, a FIFA-nál és a Real Madridnál is vannak kölcsönben tárgyaink, amelyek száma már jóval meghaladja a gyűjtemény alapját képező, csaknem ezer tételből álló Puskás-hagyatékot. Amúgy pedig Orbán Viktor ellenzéki politikusként alapította a Puskás Akadémiát.
– Ettől még elég bizarr, hogy saját játékszerének tekinti az egészet, és ehhez ön a Magyar Sportújságírók Szövetsége elnökeként még asszisztál is, sőt haszonélvezője annak, ami Felcsúton történik. Nem gondolja, hogy tisztségei összeférhetetlenek egymással?
– Roppant sajnálatosnak tartom, hogy Puskás nevével manapság politikai okokból foglalkoznak a legtöbbet, Orbán Viktornak pedig csak hálával tartoznak a Puskás-rajongók. Ami engem illet, néha tényleg nehéz kibogozni, hogy milyen minőségemben kell megnyilvánulnom. Ám ma Magyarországon sokadmagammal kényszerülök arra hogy több állást vállaljak...