A héten elkezdődtek a remdesivir nevű hatóanyag klinikai vizsgálatai Magyar- országon, ami 10 hónapig tart majd. A klinikai vizsgá- latokat vezető professzor, Kovács L. Gábor minden fontos információt elárult a gyógyszerrel kapcsolatban.
Forrás: AFP
Ahogy nő a fertőzöttek száma, úgy egyre több koronavírusos beteg szorul kórházi ellátásra. A súlyos állapotban lévő fertőzötteknek most a remdesivir nevű készítmény adhat reményt.
– A klinikai vizsgálatokra azért van szükség, mert egyelőre nincs a világon olyan gyógyszer, amit kifejezetten a koronavírusra terveztek, engedélyeztek és hoztak forgalomba. Azonban vannak olyan gyógyszerek, amelyek más vírusokkal szemben eredményesek voltak, így most ezeket ki kell próbálni, hátha a Covid esetén is megoldást jelentenek
– kezdte a Metropolnak Kovács L. Gábor akadémikus, a HECRIN Konzorcium elnöke.
– Az egyik ilyen sikeresnek bizonyuló hatóanyag a remdesivir, amit eredetileg Ebolában szenvedő betegeknek fejlesztettek ki. Külföldi szakmai beszámolók alapján ugyanakkor a koronavírusra is sikerrel alkalmazható azoknál a súlyos állapotban lévő betegeknél, ahol már jelen van tüdőgyulladás, nehéz légzés.
2000 betegre kaptunk engedélyt, így ennyien juthatnak hozzá ingyen ehhez a magyar vizsgálati gyógyszerhez, amit a Richter Nyrt. készített el. A klinikai vizsgálatok 10 hónapon át tartanak majd nagyon szigorú kontroll mellett, kezdetben hét intézményben. Bízunk abban, hogy a hétfőn elindult vizsgálatok rövid időn belül biztató eredményeket hoznak – jelentette ki a klinikai vizsgálatokat vezető professzor.
Müller Cecília országos tisztifőorvos a hétfői sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Covid-betegeket ellátó intézményekben rendelkezésre áll a koronavírus-fertőzöttek kezelésében használható remdesivir hatóanyagú gyógyszer. Bejelentette, hogy hazai gyártó, a Richter Gyógyszergyár is állít elő ilyen készítményt, és rendelkezésre bocsátja a kórházak számára.
Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház főorvosa szerint a remdesivir itthon is hatékony lehet, ugyanis több beteg sokkal hamarabb gyógyult meg, mint azok, akik nem kapták meg ezeket a gyógyszereket, emellett kevesebb eséllyel kerültek intenzív osztályra, és nagyobb valószínűséggel maradnak életben.
A vírusellenes készítmények nem csodaszerek, de segítséget nyújthatnak az idős betegek gyógyulásában
– mondta.