A kormány minden igyekezete ellenére sem tudta visszaterelni a korkedvezményes nyugdíjuktól megfosztottakat a munka világába. Harmincezer emberből néhány száznak tudtak munkát adni.
Vissza a munkába! – ezzel a felkiáltással jelentette be a kormány tavaly, hogy megvonja a korkedvezményes nyugdíjakat. Orbán Viktor miniszterelnök 2011. februári évértékelő beszédében azt mondta, hogy mindenkit visszaterelnek a munka világába, mert ez jelenti az egyetlen megoldást. Ezután döntött arról a kabinet, hogy megvonja a nyugdíjat azoktól, akik a korhatár elérése előtt vonultak nyugállományba. Ez főleg volt rendvédelmi dolgozókat és katonákat érintett, akik tavaly több tüntetést is tartottak országszerte – eredménytelenül.
Január elsejével, az új alaptörvénnyel ugyanis életbe lépett a rendelkezés: nincs korkedvezményes nyugdíj, ezentúl járandóságnak hívják és 16 százalékos szja-t kell belőle fizetni. A jelentős pénzkiesés elkerülése végett pedig mindenki visszatérhet dolgozni. Aki nem a korábbi munkahelyére, annak a közmunkaprogramban adnak majd feladatot, ígérte a kormány.
Kónya Péter, a tüntetéseken megismert, azóta kormányellenes megmozdulásokon szereplő szakszervezeti elnök szerint néhány száz szerencsésnek sikerült visszamennie az állományba, ők főleg középvezetői pozícióba kerültek. Az intézkedés nagyjából harmincezer dolgozót érintett, ezzel a rendvédelmisek közül 200-300-an, a katonák közül is nagyjából ugyanennyien térhettek vissza dolgozni, azaz a harmincezer embernek alig 2-3 százaléka lett újra aktív.
– Ha több ezren valóban visszatérhettek volna, miből fizetik őket? – tette fel a kérdést Csurel János, a Büntetés- végrehajtási Dolgozók Országos Szakszervezeti Szövetségének elnöke. A szakszervezetek továbbra is küzdenek a teljes korábbi juttatásért. Mivel itthon már nincs jogorvoslati lehetőségük, a strasbourgi emberi jogi bírósághoz fordultak. A Belügyminisztériumtól lapzártánkig nem kaptunk választ az ügyre vonatkozó kérdéseinkre.