Hétfőig meghosszabbították a hőségriadót, addig mindössze a klímától várható enyhülés. Az azonban mindenütt örökös harc tárgya, hány fokra állítsák a hűtőberendezést.
A villamoson fáztam meg, olyan hideget csinálnak benne – panaszolta egy olvasónk. A 4-es, 6-os villamoson tényleg jól működik a légkondicionálás: amíg a peronon már délelőtt negyed 11-kor 33,8 fokot mutatott a digitális mérő, a villamoson fejmagasságban 23,4, míg ülve 27 fokot mértünk. Ez bizony tíz fok különbség, a megizzadt utasokat hirtelen éri a hideg.
– Izzadtan nem szabad egy tíz fokkal hidegebb helyiségbe azonnal belépni – erősítette meg dr. Bense Tamás háziorvos. – Ebben az extrém melegben azonban elfogadható a tízfokos különbség ott, ahol huzamosabb ideig tartózkodnak az emberek.
Csóka Bernadett azt tapasztalta: az irodákban is vannak, akik rosszul tűrik a nagy hômérséklet-különbséget. – A fázósabb kollégák mindig kinyitják az ablakot és beengedik a meleget, mi meg meggyulladunk – panaszolta a nagy irodaházban dolgozó hölgy. Balázs Beáéknál is harc megy a klíma kapcsolójáért.
– Mi 24 fokra állítjuk, ami szerintem optimális, de van, aki lejjebb, más följebb tekeri, egyszerűen nem lehet dűlőre jutni. Fogalmam sincs, mi lehetne a megoldás.
Kovács Róbert tudja: náluk a főnök dönt. – Ő 19 fokra állítja a klímát, szólni azok sem mernek, akik fáznak. A nők gyakran pulóverben ülnek. Ám a főnöknek, mint tudjuk, mindig igaza van. Ezt az esetet kivéve, teszi hozzá Bense doktor, aki azt javasolja, 24-25 foknál hidegebbre ne állítsák a készüléket, és a hideg levegőt ne irányítsák közvetlenül a dolgozókra. – Ez mozgásszervi panaszokat, váll- vagy nyakmerevedést okozhat, és nem lesz, aki dolgozzon – mosolyog. – A huzat szintén veszélyes. Kánikulában is meg lehet fázni.