Pénzügyi összeomlás, éhezés, globális háborúkhoz vezető társadalmi konfliktusok. Ez vár az emberiségre, ha a gazdaságban az állandó növekedést hajszolja – állítják a Zöld mozgalmak legújabb ágának aktivistái, és azt hangoztatják: az emberiség egyetlen esélye a „nem növekedés”.
Néhány évente elavuló számítógépek, időről időre cserére szoruló autók és háztartási gépek, valamint az ezekhez kapcsolódó reklámok? Fölösleges pénz- és ener-giakidobás. Az emberiségnek le kell mondania az állandó anyagi, pénzügyi növekedés ideáljáról, ha túl akarja élni „önmagát”! Mindezt a Zöld mozgalmak legújabb ágának képviselői hangoztatják.
Legfőbb szóvivőjük , Serge Latouche francia közgazdász szerint az alaprendszerrel, az állandó növekedésre és felhalmozásra alapozott kapitalizmussal van a baj. Amint nem kis öniróniával is mondja: „Ha valaki azt hiszi, hogy egy véges világban létezhet végtelen növekedés, annak vagy elment az esze, vagy közgazdász.”
Latouche az általa ideálisnak tekintett jövőt felvázoló könyvében úgynevezett ökodemokráciát javasol, többek között bevezetné, hogy a cégek legfeljebb árbevételük egy százalékát fordíthassák termékeik hirdetésére. „Mondják meg őszintén, mi értelme globális üdítőitalok reklámozására, amikor a helyi termelő remek szörpöket és bort tud előállítani” – teszi fel a kérdést. A „nem növekedés pártiak” szerint szakítani kell azzal, hogy a modern eszközöket, háztartási gépeket, autókat a fejlettebb nyugati világban néhány évente lecseréljük. Ma már a gyártók képesek lennének olyan műszaki termékeket előállítani, amelyek egy egész generációt kiszolgálnának.
A legnagyobb baj, hogy miközben a fejlődést hajszoljuk, az emberek egyre többet robotolnak és egyre kevesebb idejük marad élvezni a felhalmozott javakat, és egyáltalán: az életet. Az emberiség jó részének eközben nincs munkája, és éhezik. „Ezzel a gyakorlattal szakítani kell!” A jövő társadalma lokálisabb lesz, kisebb vállalatokkal, kevesebb szeméttermeléssel, az olaj fogyatkozása miatt kevesebb utazással; a helyi termelés felerősödésével.
Ha megszabadulunk a kényszertől, hogy csak az új vagyontárgyaink tesznek boldoggá bennünket, akkor emberibb, szeretettel, odafigyeléssel telibb lehet az életünk, és kényelmesebb, hiszen kevesebb pénzt kell „előállítanunk”. Szép új világ? Nem! „Ez az egyetlen lehetséges jövő” – állítják a „nem növekedés” pártiak. Ellenkező esetben negyven éven belül elsöpri a civilizált világot a mohóság. (t-hanna)