Aktuális

A szélütést személyre szabottan gyógyítják

Bors

Létrehozva: 2012.08.31.

Stroke, azaz agyvérzés vagy szélütés esetén a beteg sorsa lényegében az első órákban dől el, éppen ezért minden egyes perc számít. A beteghez azonnal mentőt kell hívni, csak így van esély az agyi katasztrófát kiváltó ok megszüntetésére, a maradéktalan gyógyulásra.

A kórházban a gyógyszeres, infúziós, illetve esetenként műtéti kezelés után elkezdik a beteg korai rehabilitációját, a károsodott funkciók, például beszéd, mozgás, látás helyreállítására. A rehabilitáció mindig egyénre szabott, és ideggyógyász szakorvos, szaknővér, gyógytornász, logopédus, pszichológus vesz részt benne.

Legfontosabb eleme a beteg mozgatása, a bénult oldalon az összes ízületet naponta passzívan átmozgatják, majd fokozatosan kezd aktívan részt venni benne a beteg is – természetesen kezdetben segítséggel.

A beszéd újratanulása logopédus szakemberrel hosszú távú feladat. A stroke-ot követően a legjelentősebb javulás az első három hónapban várható. Tizenöt évvel a stroke után az állapotrosszabbodás elkerülése, egy újabb érkatasztrófa megelőzése lehet a legreálisabb cél. Ehhez a legtöbb segítséget háziorvosától és a családjától kaphatja.  

Rendszeresen kell ellenőrizni a vérnyomását, vércukrát és vérzsírértékeit, s természetesen gyógyszereit pontosan kell szednie. Az állapotkövetés része a rizikótényezők folyamatos feltérképezése. Ezek: a táplálkozás, a mozgás és a káros szenvedélyek. A stroke-on átesett beteg érzelmi problémáinak megoldásában meghatározó szerepe a családnak van.

Fontos, hogy azokat a mozgásokat, tevékenységeket, amelyeket el tud végezni önállóan, azt mindenképpen segítség nélkül végezze. A gyógytornásztól megtanult gyakorlatokat rendszeresen ismételje, s hasznos lehet időről időre pszichológus segítségét is igénybe venni. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek